Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja WinChester
Mikä se semmonen by-pass -hihnapyörä oikein on? Hihnaa kun ei kompuran ohi voi laittaa...    Tais olla vitsi.
|
Ei ollut vitsi, XJ:ssä missä ei ole ilmastointia on kompuran tilalle tuo by-pass ohjurirulla:
Tarvittaessa tuollaisen voi laittaa siksi aikaa kun sulla on kompura kokonaan irrotettuna jos se pitää huoltaa/ vaihtaa. Mulla on ylimääräinen, mutta se on '90 mallisesta joka ei käy HO- koneiseen
Lainaus:
Ohjurirulla tuntui itseasiassa jotenkin lerpulta, mutta mitään ääntä siinä ei vapaana pyöriessään ollut, kuten ei missään muussakaan. Taisi tulla kokeiltua nuo pyörät vähän turhan nopeasti... Dampperi on lähellä koppaa, mutta kun se on selvästi samassa linjassa muiden pyörien kanssa, niin kunnossa pitäs olla.
|
Juu.. no, ei niitä viallisia muutenkaan aina näppituntumalla huomaa jos ovat siinä hilkulla. Nimim. kokemusta on

Dampperissä ei oikeastaan tartte katsoa muuta kuin että sen sisä- ja ulkokehä on samassa linjassa, ja että se välissä oleva kumivulkanointi ei lerpata sieltä pahemmin ulos.
Lainaus:
Kysyin viime kesänä osia ja pelkkää kytkintä ei ollut missään. Koko kompura luokkaa 6-700€, HA! Jos sen laakerin irrottas - siinähän ei tosiaan mene varmaan kauaa - niin kerkeis tilata ja vaihtaa nopeastikin.
Taidan nyt ensin katsoa, miten äänet kehittyy ja jos kestää pahenematta, niin sitten vain ajetaan. Nyt kun paras kausi on aluillaan, niin ei oikein huvittas laittaa pukeille. Edelleenkin kun äänet vaikuttaa lämpimänä häviävän, niin ei pitäs olla kyse ihan pahasta jutusta... Lauantaina Ahveniston enduranceen hinaamaan raatoja!
|
Halpaa kuin saippua!

Juu, hetken voi mun mielestä hyvin ajaa, jos alkaa pahentua niin sitten homma seis ja osia vaihtoon.