Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja baxxter
Kahdesta auton kestomagneettivinssistä + mönkijöiden vinsseistä mieleen on jäänyt nopeuden puute. Ilman kuormitusta ja kuorman kanssa aina yhtä hitaita?
Onko xdynan jarrusta, vaihteiston osista ja 2-nopeuksisten mekaniikasta kuvia?
|
Moottorin nopeuteen vaikuttaa aika moni asia ja noissa luultavasti on valittu halpuussyistä se moottori kestomagneeteille eli paskat magneetit. Ei sillä, mun mielestä dcmoottorissa suurin virhe ei ole siinä onko magneetit kuparista vai kestona jos vertailussa on kunnon magneetit. Ongelma tulee siitä kollektorista kun se ei oikeen tykkää kosteudesta eikä pölystä ja vielä vähemmän mudasta tai suolavedestä.
Tästä syystä vaihtovirtamoottorit ois parempia, ne vaan vaatii taajuusmuuttajan. Jos oletetaan että taajuusmuuttaja olis valittavissa, ois parhain tehotiheys tilavuuden ja painon suhteen kestomagneettisynkronimoottoreissa. Rakkaalla lapsella kun on monta nimeä niin niitä nimitetään joskus myös BLDC eli harjattomiksi dc-moottoreiksi (joille kuitenkin siis syötetään vaihtovirtaa...).
Mainostamillani synkronikestomagneettimoottoreilla kulkee myös nämä ja hurjemmatkin pelit:
http://www.youtube.com/watch?v=uH3N7WnyJwQ
Ennenmaailmassa ennenkun neodyymimagneetit tuli oli tosi kova juttu jos jonkun rcauto kulki kaheksaakymppiä. Tämä siis ihan hiiliharjasilla perinnemoottoreilla.