Tuli tuossa viime viikonloppuna valmistauduttua syksyn ja talven sateisiin. Defenderithän eivät tunnetusti ole kovin vesitiiviitä, joten tuli hieman tilkittyä suurimpia potentiaalisia vuotopaikkoja.
Tiivistykset tein Sikaflexillä ja homma eteni pääpirteissään seuraavasti.
1. Rajojen teippaus
2. Rasvanpoisto
3. Primerin levitys
4. Sikaflexin levitys
5. Sauman tasoitus/muotoilu lastalla
6. Teippien poisto
7. Sauman "kiilloitus" saippuavedellä ja sormella.
Tässä kyljen sauma tiivistettynä sikaflexillä.
Katon ja tuulilasinkarmin saumaus
Ikkunat tiivistin irroittamalla tiivisteestä kiilanauhan ja levittämällä Sikaa tiivisteen lasi- ja seinäuraan. Sitten vain kiilanauha paikoilleen ja ylitsepursuavan sian tasoitus. Teippien poiston jälkeen saumasta tuli suhteellisen siisti. Tässä sivuikkunat teipattuna. Huom. näissä kiilanauha oli sisäpuolella.
Alppi-ikkunat tiivistin samalla tavalla.
Ei saumoista ihan näyttelytasoisia tullut mutta ainakin vuodot loppuivat tyystin, ja se on mielestäni pääasia.
Varapyörätelineessä alkoi olla taas reilusti norjan kromia, joten päätin viedä sen ja laatikollisen muita osia kuumasinkittäväksi. Sinkkiin lähti valoraudat, puskurin osia, jousikartiot ja kuraläppien kiinnitysraudat.
Tarkoitus on viedä ne sinkityksen jälkeen vielä pulverimaalattaviksi.
Tässä varapyöräteline hiekkapuhallettuna.
Muut osat hiekkapuhallettuina.
Ja nyt kun takapuskuri ja varapyöräteline olivat irti tuli vedettyä takapalkkiin telalla reilu kerros Hammeritea lisäsuojaksi. Yllättävän hyvin oli viime kesäinen kilikalimaalikerros pysynyt ruosteettomana.