Viestiketju: Nissan Patrol Y61
Näytä yksittäinen viesti
  #5  
Vanha 16.08.2011, 10:27
-P-:n Avatar
-P- -P- ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 28.11.05
Sijainti: Hyrynsalmi, .
Viestit: 1.007
Perusasetus

Tästä onkin aikaa jo kulunut, mutta kun oman kans on nyt saanut tapella, niin tyyppiviat on seuraavia:

Mäntä/männät halkeaa liian suurien pakolämpöjen tai yliahtamisen takia. Niitä nostaa esim EGR-vika/tukos, suuttimen vikaantuminen, IC:n ja MAF:n likaantuminen huohotinöljyistä. Huonot jälkikäytöt ja liian suuret ahtopaineet halkaisee myös kansia hehkujen juuresta.

Näitä pystyy ehkäisemään seuraavasti:
EGR:n tukkiminen ja vastusvastaventtiilillä manuaalisesti ohjattu ahtopaineen rajoitus, lisäksi ahtopainemittari ja pakokaasujen lämpömittari. Mittareita seuraamalla pitää huoli, että pysytään oikealla alueella.

Sitten tuohon huohotusongelmaan toimiva ratkaisu on erotuskanisteri, jotta ne öljyt ei mene coolerille asti, eikä höyryä MAF:lle päin. Muutenkin tuota MAF:ia kannattaa putsailla parin kuukauden välein.

2007 tulleessa CRD-moottorissa ongelmat ei ole niin pahoja.

Patrollissa käytetään hypereuteettista, eli monikerrosmäntää, jossa lämpötilankestoja on parannettu joissain kohden. Kun lämpötila männän päällä nousee hallitsemattomasti huonon suihkun takia, mäntään palaa reikä ja kun palolämpötila nousee muuten korkeaksi muista syistä, mäntä alkaa halkeilla. Takomäntä mahtaisi kestää paremmin.

Tietty tuo Garretin GT2052V on myös hiukkasen huonoksi havaittu...

Että tämmöstä tähän topikkiin jatkoa.

-P-
__________________
"Vain hullut eivät epäile mielenterveyttään"
-Minä-

"Pienet koirat räksyttävät, isojen ei tarvitse"
-Minä-
Vastaa lainaten