Näytä yksittäinen viesti
  #7  
Vanha 10.08.2011, 17:14
Rompe1:n Avatar
Rompe1 Rompe1 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 04.12.08
Sijainti: Metsämaa
Viestit: 5.006
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Heguli Näytä viesti
Ei ole omakohtaista kokemusta kyseisestä hommasta mutta aikanaan juttelin paikallisen Wurth:n edustajan kanssa useasti, hän kun oli autoharrastaja myös. Tämä siis tapahtui viitisen vuotta sitten varsinais-Suomessa.

Kuulemma homma vaatii pitkän pohjatyön, eli kaikki (siis KAIKKI) seudun yritykset on käytävä läpi ja ensin on luotava niihin suhteet. Osa tietysti on jo vanhoja asiakkaita mutta ne kanssa käydään läpi. Sitten suunnittelemaan myyntikiertuetta, jonka pituus on yleensä 1 kuukausi. Eli joka kuukausi sama rundi läpi, käyden läpi kaikki potentiaaliset yritykset.

Vaatii hyvän auton, hyvät perselihakset ja hyvät supliikkitaidot. Noi tuotteet on ihan OK, ne menee kyllä kaupaksi. Aika pitkälti tämä on kiinni siitä, onko sussa myyntimiehen vikaa

Palkkaa tosta varmaan aikanaan saa, kun suhteet on luotu ja kauppa alkaa rullaamaan.
Niin siis Wurth antaa auton Sun käyttöös, eli omalla ei tartte ajaa. Samoin Sä saat kiinteän kuukausipalkan aikas pitkälle, ennen kun alkaa provikalle tippumaan.
Ja tietty töitä saa tehä, eli tuppisuu ei saa olla.
__________________
Kolmas elämä menossa, ja vauhti vaan kiihtyy
" Si vis pacem, para bellum..."
Rahalla saa, ja maasturilla pääsee...
Kaikki mikä tulee idästä, otetaan vastaan tasajyvän kanssa...!!!
Mitäs tähän sanois Honda-mies???
Mulla on Mese, ja se viihtyy talven tallissa
Jokivarren VPK
www.facebook.com/junnupaloautot
Vastaa lainaten