Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja hj
hmm.... kestääköhän laatoitus paremmin öljyauton käyntiä?????
|
Pohjatöistä riippuu miten laatta kestää painumista. Ajoalueille kannattaa laittaa normaalia paksumpaa laattaa, niin ei katkeile painavan auton alla. Tavallisen henkilöauton alla kestää normi 60 mm paksu laatta. Kuumina kesäpäivinä asfaltti tuppaa painumaan raskaan auton alla ja toisaalta asfaltti menee helposti "rullalle".
Laatoituksen paras puoli on se, että sitä pystyy itse korjailemaan. Keväällä huomasin omassa pihassa vajan neliön suuruisen kohouman, olisko isompi kivi tai jotain maassa. Mutta ei muuta kun laatat veke, asennushiekkaa pois alta, tasoitus, laatat takaisin ja saumaushiekka peliin. Homma otti vajaat puoli tuntia. Asfaltille ei tavallinen pulliainen tee mitään.
Laatoituksessa pitää vaan muistaa tehdä asialliset reunatuet sellaisiin paikkoihin, joissa ajellaan autoilla liki laatoituksen reunaa. Saattaa muutoin laatat liikuskella sivusuunnassa.