Näytä yksittäinen viesti
  #3  
Vanha 16.06.2011, 17:45
Heguli:n Avatar
Heguli Heguli ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 22.06.06
Sijainti: Espoo / Suomusjärvi
Viestit: 7.323
Perusasetus

Tractionbarin rungon puoleinen pää olisi hyvä saada mahdollisimman lähelle jousien kiinnityskohtaa. Onhan sulla noi "väliakselin" nivelet sellaisia, että toinen/molemmat sallii tractionbarin kiertymisen ? Jos auto on ristiriipunnassa niin silloinhan akseliin hitsattu tanko-osa kiertyy suhteessa runkoon. Jos nivel ei salli kiertymistä niin varmasti kanittaa.

Tuolla on heti jutun alussa kuvia allekirjoittaneen autosta: http://forums.offipalsta.com/showthr...kiertorajoitin. Myöhemmin löytyy muitakin hyviä ratkaisuja.

Tuo koiranluu pitää olla normitilanteessa suunnilleen pystysuorassa. Tuolla kolmion muodolla ei ole väliä. Laita koiranluu paikoilleen pystysuoraan auton ollessa normitilassa --> heppaa tuki kiinni akseliin. Ja koita siirtää koiranluun kiinnityspiste jousien korvakkeiden kohdalle. Ja siis nuo nivelet oikeanlaisiksi.
__________________
Tumpula Racing Team
Vastaa lainaten