Näytä yksittäinen viesti
  #7  
Vanha 25.05.2011, 22:27
Arttuperkule:n Avatar
Arttuperkule Arttuperkule ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 12.12.03
Sijainti: Jyväskylä, Finland.
Viestit: 358
Perusasetus

No niin, taas on tehty, vähän, mutta tehty kuitenkin..
Eli vihdoin töiltä ja sateilta pääsin ulkona auton rassuuseen, niin ensitöikseni vaihdoin polttoaine suodattimen.

Suodatin ei tahtonut irrota käsin pyörittämällä, joten irrotin koko suodattimen jalan, siinä samalla huomasin että tankin tuloletku vuoti klemmarin alta, en huomannu aikaisemmin kun olin suodatinta rassannut. Noh, otin letusta pätkänpois ja tarkastin vielä ettei jäänyt halkeamia letkun päähän. sain suodattimen irti, täytin uuden ja laitoin paikalleen, pumppasin paluupuolen täyteen ja menin starttaamaan. Eihän se rikkinäinen startti tietysti jaksanut käyntiin konetta vääntää. Hinaamalla sitten lähti, ensin työnti sinistä, mutta muuttui pian tavan mustaksi.

Tämän hetken tilanne:
-suodatin vaihdettu, alkoi käymään melkein tyhjäkäyntiä, pysyy n.1200 kierroksilla käynnissä pumppailematta, saa siis polttoainetta eikä enää rötää. (jos laskee kierrokset lähelle normaalia tyhjäkäyntiä, niin pikkuhiljaa alkaa hiipua ja meinaa sammua)

-käyntiääni ei kuulosta normaalilta "nakuttaa" vähän niinkun edelleen kävisi vajailla, ajaessa kuitenkin vetoja on edellistä testiä enemmän.

-Turbo "sirisee" niinkun vanhassa raktorissa, tasakaasulla kuulostaa yläkierroksilla suht normaalilta, mutta alempana huomaa karkean käyntiäänen ja vedättäessä turbon ääni ei ole tasainen suhina vaan aika korkea "sirinä".

-lämpöisenäkään ei lähden avaimesta käyntiin, vertailukohtana kaverin patroli, sama pata sama ikä, ja avainta hipaisemalla starttaa. Tässä tarkoittan, että vaikka mainitsin, että startti on rikki, niin se härkkimällä antaa pyöräyttää konetta, mutta "lyö yli" jos yrittää pisempään pyörittää, alkaa vaan huutamaan tai pitäämään jumalattoman rohinan..

Omia johtopäätöksiä:
-suodattimen vaihto ja tuloletkun korjaus auttoi polttoaine ongelmaan
-auto oli käynnissä n.30min tänä aikana käynnissä ollessa käänsin pumpun ajoitusta, parhaalta kuulostavaan kohtaan.(lähes alkuperäinen kohta)
-voisiko sitten olla niin että joku suutin on päässyt kuitenkin rikkoutumaan??
mutta miten sitten edelleen kaikki suuttimet vaikuttavat käyntiääneen, suutinputkia löysätessä, kun sen sanottiin paljastavan rikkinäinen.

Kysymys:
-korjautusko toi startti vika pelkästään hiilien vaihdolla, vai onko jo koko startti vaihdettava kuvauksen perusteella??
__________________
Hyvin menee, hyvin menee!! mä oon nähny tätä paljon telkkarista!!

Viimeksi muokannut Arttuperkule : 25.05.2011 22:31
Vastaa lainaten