Näytä yksittäinen viesti
  #4  
Vanha 16.05.2011, 15:17
lepoantti lepoantti ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 27.01.05
Sijainti: Sawo, Leppävirta
Viestit: 2.711
Perusasetus

ei näitä voi myydä kun itsellä tarve, ei nää ole tosin vielä ihan valmiitkaan. kaivelet jemmoista 90 mutkilla olevia u-pultteja ja sopivat pätkät 12-15mm lattarautaa, sit muutamia reikiä sinnetänne niin sulla on hyvä flip-kitti paketti.

jousen alla olevaan rautaan on porattu jousen keskipultille reikä ja hitsattu se kiinni u-pultteihin, näin siis molemmin päin alapuolet. edessä yläpuolet on tehty pyöröteräksestä johon ajettu tasopinta muttereita vasten, sit pyöree pinta vastaa niihin uriin jotka ainakin 60:sen akselissa on. takana teen ylälappuun sellaisen jäykisteen joka vastaa akseliputkeen oikealla säteellä. ja sit tietysti alalappuihin sopivat oksat iskareiden alapäitä varten.

vaikka en teekkään maastoautoa niin silti halusin ne aluperäiset norsunkorvat pois akseleiden alta, ja SOAaa en missään nimessä halunnut alkaa tekemään kun on kyse pienirenkaisesta nelivetoisesta metsästys- ja käyttöautosta. tällä tavoin sain akselin alusesta riittävän siistin ja alkuperäistä rakennetta yksinkertaisemman.







Vastaa lainaten