Näytä yksittäinen viesti
  #10  
Vanha 27.04.2011, 09:04
Cruiseristi:n Avatar
Cruiseristi Cruiseristi ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 26.05.08
Sijainti: Ojakkala
Viestit: 424
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja H_Nietu Näytä viesti
Näin Iltasanomat uutisoi asiasta.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/On...385038025.html
"Talouskomissaari Olli Rehn varoittaa haikailemasta euroalueen kriisimaiden velkajärjestelyjen perään".

"Rehn sanoi Euroklubin tilaisuudessa Helsingissä, että velkajärjestelyt olisivat suuri riski euroalueen rahoitusvakaudelle. Kriisimaiden Kreikan, Irlannin ja Portugalin kannalta järjestely olisi kuin krapularyyppy, joka helpottaisi hetkeksi, mutta ei auttaisi maita pysyvästi kuiville.

Rehn muistutti, että Lehman Brothers-pankin kaatumisesta seurannut finanssikriisi pudotti Suomen kansantuotetta 8 prosenttia pelkästään vuonna 2009. Finanssikriisin koko lasku Suomen julkiselle taloudelle on viiden vuoden kuluessa yli 40 miljardia euroa."
"Ei koske Suomea, ei koske Suomea" huusi hallitus ja kansa uskoi

Totuushan on se, ettei näistä länsimaisista viisaista miehistä kukaan tiedä miten euroopan talous kriisitilanteessä käyttäytyy, muuttujia on liikaa, eikä aikaisempaa mallia ole.
__________________
- missing operating system -
Vastaa lainaten