Näytä yksittäinen viesti
  #7  
Vanha 11.04.2011, 20:31
-MaTTi-:n Avatar
-MaTTi- -MaTTi- ei ole kirjautuneena
Guru
 
Rekisteröitynyt: 27.07.04
Sijainti: Jokela, Finland.
Viestit: 11.069
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja MurMur Näytä viesti
kaikilla yksityisill äasemilla ei ole pääsyä ake:n tietokantaan !
AKE:n tietokanta? On yhtä kuin mitä? Kaikilla katsastusasemilla on just tasan samat käyttöoikeudet ATJ:hin, mistä siis löytyy kaikkien suomalaisten autojen tekniset tiedot ja tyyppitiedot sekä omistajat ajantasaisine vakuutus ja verotietoineen.

Tämän ikäisten, viime vuosituhannen autojen tyyppitietoihin eikä mihinkään muuhunkaan tietokantaan ei ole merkitty autojen kokonaiskorkeutta (AKE:n tyypittäjät on sen kaikessa viisaudessaan nähneet tarpeettomaksi), eikä sitä ollut edes mahdollista mihinkään syöttää ennen täydellistä järjestelmän uusiutumista LTJ:stä ATJ:hin v. 2007 lopussa.

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Greenday Näytä viesti
Kyllä katsastusasemilla täytyisi olla tälläinen tieto,miten sitä
muuten katsastaa autoja...musta tuntuu periaatteellako?
Siksipä sitä korkeuslappua onkin joku nähnyt aiheelliseksi pyytää, koska mitään tietokantaa ei ole (jotain vanhoja toimipaikkakohtaisia arkistoja saattaa tosin olla mitä on asiakkaiden toimittamista papruista kopsattu talteen). Mutta sinänsä jos ei mikään ole ristiriidassa rek.otteen tietoihin nähden niin melkolailla aiheeton/ammattitaidoton lähestymistapa.
Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja MurMur Näytä viesti
koska ei edelleenkään ole esimerkiksi jousituksen kiinnitystä merkitty hylkäys perusteisiin
voivat sen kyllä siihen tarvittaessa tehdä jousen riipukkeen nimelläkin
Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja MurMur Näytä viesti
perianteessa jos ei ole merkitty tätä hylkäysperusteeksi
eivät voi jälkikäteen ns. uusia vikoja keksiä jos ovat jättäneet tämän merkitsemättä
perusteisiin
eli perianteessa kuuluisi antaa hyväksyntä tämän varjolla
Aha, eli jos ei löydy mieleistä sanamuotoa joka tapaukseen arvosteluperusteista niin leima vaan lappuun? Onneks saa ja pitää edes vähän ajatella itsekin.
Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja MurMur Näytä viesti
ei kyllä vissinkään riipukkeiden maksimi mittaakaan ole mitenkään määritetty ?
eikä korottavaa vaikutusta määritetty ?
Millimäärääkö haet? Kyllähän jousituksen korotukselle on aika millilleen rajat lakitekstissä, sama tekeekö sen riipukkeilla vai jousilla, jousitukseen ne riiputkin kuuluu.
Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja MurMur Näytä viesti
edelleenkään ei tietääkseni vuosikatsastuksessa voi fyysisiin korkeus mittoihin puuttua
??? Justhan tuota itekkin linkitit tuon että pitää määrätä muutoskatsastukseen jos alustan korkeutta ilmoitetaan muutetun tai se muuten on ilmeistä. Minä käsittäisin muutoskatsastukseen määräämisen fyysisiin mittoihin puuttumisena.

Viimeksi muokannut -MaTTi- : 11.04.2011 20:34
Vastaa lainaten