Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Kaheli
Jätänkö tänä vuonna oman kylän ua:n jäsenmaksun maksamatta ja maksan pelkästään kuopioon vai? Toisaalta en kilpaille missään lajissa vaan olen maksanu ihan kannatus mielessä, sen puoleen sama minulle? Viime vuonna ei kyllä kummankaan seuran sihteeri maininnu sen haittaavan mitään vaikka makselis päällekkäin.
|
Luulisi rahan kelpaavan.
Ymmärrän sen, että kilpaillessa kahden seuran jäsenenä oleminen voisi olla ongelmallista. Tässä tapauksessa ei kilpailla ja kyseeseen voisi tullakin ns. kannatusmaksu, mikä olisi vuosittaisen jäsenmaksun verran.
Offiajeluun oikeutettavalla jäsenmaksulla katetaan muun muassa ajoalueen lupahakukustannukset ja sanktiot mahdollisten väärinkäytösten johdosta. Tämän lisäksi maa-alueen omistaja (Kuopion Kaupunki) edellyttää, että alueella "harjoittelevat" kuuluvat Kuopion Urheiluautoilijoihin, ts. toiminta olisi edes jonkin verran järjestäytynyttä.