Näytä yksittäinen viesti
  #1  
Vanha 19.03.2011, 21:51
Rekisteröimätön
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Calmari Näytä viesti
No koitapa ajatella että irrottaudutaan rahaliitosta ja saadaan oma valuutta takaisin, käytännössä kaikki lainat on edelleen sidottu euroon ja kun valuutta lasketaan kellumaan ja heikentyy esim 50 % niin velkapa kasvaa samassa suhteessa, paikallinen PK yritys kuitenkin maksaa palkan edelleen kuitenkin markoissa niin laina onkin pompsahtanut hiukka.
Onko niitä ongelmia jos ei ole Euroon sidottuja luottoja?
Voihan siinä käydä toisinkin päin jos irtautunut valuutta nousee euroon nähden.

Mieti paljon raha menetti arvoaan hintojen kallistumisella muutamassa vuodessa kun vaihdettin euroon.
Käsittääkseni hintojen nousulla saavutettiin nykyinen taso.
Tuskin se kovin paljon heilahtaa ainakaan alaspäin jos tällä hetkellä ollaan 1=1.
On se tuleva valutta markka ,suomalindian markka tai suomen kruunu niin kurssi on riippuvainen siitä onko valtiontalous OK.

Itse en lukeudu siihen joukkoon joka kannattaa valtion velan lisäämistä.

Ennemmin tai myöhemmin rahaliitto tulee hajoamaan, toivottavastii kohtuu nopealla aikajänteellä.

Mieti kuinka tällä hetkellä Ruotsalaiset nauravat meille kun työnnämme varojamme vakuusrahastoihin joilla pidetään yllä roskapankkeja jotka ovat rahoittaneet valtioita joiden kansantalous ei ole ollut kunnossa

Vastaa lainaten