Viestiketju: kartaani kulmat
Näytä yksittäinen viesti
  #5  
Vanha 15.03.2011, 11:58
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.445
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja sulopunkero Näytä viesti
On tossa norran alla lisäjousenlati ja akselin ja jousen välissä 2" bloki joka kääntää akselia jonkin asteen ja 2" riipukkeet
Meinasitko katkaista viikossa vai khadessa noi XJ:n jouset? Ihan oikeasti, noi ei suurella todennäköisyydellä tule kauaa kestämään, ja jos meinaat metsässä ajaa niin tulee olemaan ongelmana järkyttävä määrä axle-wrappia, sillä seurauksella että kardaanin ristikot sanoo riks-räks aika tiuhaan tahtiin. Voit myös ennakoida sellaista että kardaani saattaa tipahtaa tuolta slip-yokesta pois sopivan joustoliikkeen aikana.

XJ:n vakiojouset takana on heikkoa tekoa - ts. ne kyllä joustaa hyvin, mutta on niin letkua tavaraa että vääntyy ässälle, solmuun ja mihin tahtoo kun korottaa blokeilla. En voi missään nimessä suositella tuota. Vähintä mitä voit tehdä on sitten rakentaa traction bar tuonne taakse estämään akselin kiertymistä.

Toinen asia on se, että kun sulla ei ole SYE-kittiä asennettu tohon jakoaskin perään, ja sulla ei ole tuplaristikkokardaania, niin noilla kardaanikulmilla ja taka-akselin asennolla (pinioni suoraan kohti jakista) on maantienopeuksissa kardaanin värinät enemmän tai väghemmän varma juttu. Ja taas menee ristikoita, pinionin laakereita tai jakolaatikosta ulostuloakselin laakeri.

Nämä on kaikki enemmän tai vähemmän tuttuja juttuja XJ:ssä, tosin jokainen vehje tuntuu olevan vähän yksilö. Käy nyt ainakin koittamassa maantiellä eri nopeuksilla niin selviää kuinka pahasti tuo täristää.

SYE- kitti ei halvimmillaan maksa kuin ~170-180€, ja siihen romikselta XJ:n tuplaristikollinen etukardaani muutamalla kympillä.. ei ole sen jälkeen värinöitä, ei tartte ihmetellä ton slip yoken kanssa, ja ei tarvitse vähentää maavaraa jollain idioottimaisilla jakolaatikon tiputussarjoilla.


Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja pee Näytä viesti
ei mun silmään ainakaan pahalta näytä nuo kulmat, melkein päinvastoin

ajoon vaan, ja rasvaa niveliin ja liukuihin
No en tiedä jos jossain muussa autossa noi kulmat näyttää hyvältä, mutta mun silmään tuollainen kardaanikulma XJ:n alla näyttää lähinnä pelottavalta. Mulla on molemmissa XJ:ssä ollut paljon pienempikin kardaanikulma ja taka-akseli "oikeassa" asennossa, ja silti täristi molemmat niin perkeleesti. Toisella ei voinut ajaa yli 70km/h ennenkuin hommasi tuplaristikkokardaanin...

Joillain on kyllä vekottimet pelanneet jopa 5-6" korotuksella ilman ongelmia, mutta taitaa silloin olla PTO:lla varustettuja jakiksia joissa ei ole slip yokea. Ne toimiikin paremmin vaikka takakardaani on lyhkäsempi.

edit: ..niin ja noista XJ:n takakardaanien ongelmista ja orkkisjousien + blokkien (+ korotusriipukkeiden) yhdistelmistä on Jenkkien jeeppipalstoilla juttua niin pilvin pimein, että ei kannata tuolla lailla kovin pitkään ajaa jos meinaa auton pitää ehjänä. Ei myöskään ole mukavaa jos jousipakasta päälehti katkeaa kesken ajon.. Tulee ikävän kallis remontti.

Viimeksi muokannut Timo_L : 15.03.2011 12:03
Vastaa lainaten