Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Pertura
Eli hukkaportin kelloa. Helpottaa kummasti kun asioista puhutaan oikeilla nimillä, monella tuntuu usein menevän dumppi, bypass ja hukkaportti niin iloisesti sekaisin että enää ei kukaan tiedä mistä on kyse. Mutta kaikkein huonoin mahdollinen tapa on tuo mainitsemasi missä venttiili päästää ylimääräisen paineen paineputkistosta ulos, ahdin karkaa aivan varmasti ylikierroksille, sekä ahtoilma on huomattavasti kuumempaa kuin mitä se olisi jos hukkaportti säätäisi ahtoja. Oikea tapa olisi ollut hankkia bleediventtiili jonka avulla hukkaportti olisi ruvennut pysyttelemään kiinni, tai sitten jäykemmällä jousella oleva kello. Kummankin asennus lienee alle tunnin homma, niillä ahdin ja kone pysyttelisivät kondiksessa paljon paremmin kuin nykyään.
|
Tuollaisen bleedin asennus,kuten itse kuvailin,asentaa alle 10min. "Säätöön" menee sitten 1-5kertaan kun leikkaa halkiota erinmalliseksi. Kaiken paras olisi kuitenkin hommata oikea ahtopaineen säätö venttiili.
Tuo imusarjan päässä oleva varoventtiili on todella huono kuten totesit,itse tein aluksi sen tilalle tuollasen tulpan ettei ahdin pääse ylikierroksille.
Nykyisellään imusarja vaihdettu koska tuo alkuperäinen on täysin paska virtauksien kannalta kun ahtopaine ohjataan suoraan 1-2sylintereille ja 3-4 jää liki ilman.
Vakio vs
Vaparin imusarja