Viestiketju: Suzukin vaihteistosta
Näytä yksittäinen viesti
  #2  
Vanha 28.01.2004, 06:47
kumilusmu:n Avatar
kumilusmu kumilusmu ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 14.05.03
Sijainti: Finland.
Viestit: 350
Perusasetus

Lainaus:
quote:
Morjens!

Olen tässä metsästellyt Suikkani (SJ410) voimansiirrosta kuuluvia normaaleja ja epänormaaleja ääniä ja kysyisin seuraavaa: Millainen on vaihteiston takapään laakerin rakenne? (Siis sen varsinaisen, ei jakolaatikon) Kun välikardaanista heiluttaa käsin, niin on havaittavissa selvä "pehmeä" välys. Onko siis laakeri paskana vai onko siinä jokin "kumipuslaviritys" laakerin ympärillä? Millainen projekti noin yleensä on Suikan laatikon aukaisu? Tarvitaanko erikoityökaluja?

Hopo

Note! This message was posted anonymously!
Oletko koettanut irroittaa välikardaania?
Välikardaanin pooritus on nimittäin eturistikon etupuolella laatikon ja kardaanin liitoskohdassa. Se on sellaisen "suojaputken" sisällä niin ettei sitä näy jos et irrota koko kardaania laatikosta.

Ainakin mulla on siinä kohtaan jonkin verran sivuttaisvälystä (niinkuin kaikissa muissakin pooreissa) eikä kyllä jurise pahemmin. Suurin jurina tulee mutiaisista.

Vaihdoin omaani kaikki kardaanin ristikot (6kpl), jolloin jurinat väheni melkoisesti. Suurin osa vanhoista ristikoista oli enemmän tai vähemmän jumissa. Pariin olisi varmaan rasvauskin riittänyt, mutta ostin tyhmänä / kiireissäni kaikki kerralla. (a 18€) Tosin orkkis ristikoissa ei ollut rasvanippoja, joten olisi ne pitänyt avata kumminkin.

Laatikon aukaisu on mullakin edessä, kun pakin siirtäjä meni paskax, mutta pitäis kuulemma olla lähes peace of cace (Laalaan mukaan) eli hylsy / lenkkisarjalla ja hauiksilla pärjää.
Ratasosastokin kuulemma aukeaa kahteen osaa siten että kaikki liikkuvat osat jäävät alaosaan.

Laalaa varmaan osaa piirtää sulle kuvankin, kunhan ehtii replytä. <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
Se tykkää niin anonyymeistä....<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

Edited by - kumilusmu on 28/01/2004 06:48:53
Vastaa lainaten