Viestiketju: GR Patrol Rojektia
Näytä yksittäinen viesti
  #34  
Vanha 24.02.2011, 17:06
GRpatrol GRpatrol ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 28.10.10
Sijainti: oulun lääni
Viestit: 636
Post

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja härski Näytä viesti
on siitä siitä muistaakseni ohje katsureilla että 12,5" levee rengas vaatii vähintään 8,5" leveen vanteen. kyllähän se 10 levee vanne -44 et:llä ois röyhkeen näköinen mutta minun mielestä tulee jo liikaa ulos ja varmasti lisää vetelemistä tiellä ja metässä taas ratti hakkaa näpeille enemmän.

Ja noista kardaanin jurinoista vielä, että pitässä GR:ä ei varmaan niin pahasti 3" setillä ala kardaanit ääntään kun ovat huomattavasti pitemmät mitä pätkässä. Pätkän takakardaani on melkeen puolet lyhyempi mitä edessä. Ite ajattelin tärinä ongelmaa yrittää ratkaista vaihdelaatikkoa hieman laskemalla. Patrolli foorumilla sanovat, että pätkässä saattaa 3" setillä takakardaani jurrata sillon kun tankki on vajaa, että saattaa olla niinkin pienestä kiinni

Ja nuo 3astetta korjaavat casterinkorjaus puslat piti kans itelle tilata, että saapa nähdä miten ajettavuus muuttuu kun alle ne saan.
Juu onhan niillä katsureilla juuri tuo ohje, mutta jos 8" vanteella on 12.5" leveä rengas, niin en usko, että ne katsurit alkaa sitä vannetta mittaileen. Riippuu tietty paljon katsastajastakin. Itellä oli viime kesänä patrollissa alla 31x11.5" renkaat 6" leveällä vanteella, nuo renkaat silloin muutoskatsastettiin ja ei sanonu vanteesta mitään
Tuossa on tosiaan järkeä että pätkässä on jyrkemmät kardaanikulmat korotuksella kuin pitkässä, tuotapa en tullu ajatelleeksi..
Melkein pitäis itekin tilata ne casterinkorjaus puslat, ei oo mitenkään nautittavaa ajella tiellä pitempiä matkoja.
Laitahan sitte kokemuksia, että auttoiko puslat hakemiseen
Vastaa lainaten