Näytä yksittäinen viesti
  #8  
Vanha 22.02.2011, 00:50
solihull solihull ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 26.02.06
Sijainti: Koti
Viestit: 1.166
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Rekisteröimätön Näytä viesti
- Säälittävissä tapauksissa saa ottaa tien varrelta kuljetettavaksi henkilöitä edellyttäen, että kuljetus voi tapahtua turvallisesti.

- Kuorma-ja pakettiauton tavaratilassa, jossa ei ole istuimia eikä penkkejä, saa kuljettaa kuormaamiseen ja kuorman purkamiseen tarvittavaa apuväkeä määräpaikalle ja takaisin sekä myös työantajan toimesta työntekijöitä

Noi molemmathan sopivat hyvin perusteeksi kun Offaamisesta on kyse. Apparit on aina "säälittävässä asemassa" ja toimivat kaiken lisäksi apuväkenä ja vieläpä alipalkattuna (nälkäpalkalla) työvoimana offikisoissakin
Nii, eikä tuossa laissa lue, että minkä kuorman purkamiseen tai lastaamiseen apuvoimaa tarvitaan...määräpaikalla voi odottaa vaikka toinen ajoneuvo jota on tarkoitus kuormata ? Eikä kyse ole palkkaperusteisesta tekemisestä, vaan työnantajan toimesta saa kuskata työntekijöitä miten vaan ja minne vaan, talkooväkeä pitää vaan kuskata kuormaustehtäviin. Aika heikko pykälä jossa paljon kaivattu porsaanreikä.

OT: joskus joku hirviporukka oli pistänyt jonkin Hiacen tms. takatilaan sohvan jossa oli hyvä matkustella. Tosin uhkana oli melkoinen autovero kun tuli jahtiratsia ja poliisi äkkäsi että soffa oli pistetty parilla ruuvilla kiinni. Joten tällaiset tilapäisistuimet kannattaneekin kiinnittää liinoilla ja kuormausapuhenkilöt saavat kivasti rötvätä koko matkan kyydissä!


TT
Vastaa lainaten