yleensähän akselit alkaa pompottamaan kun joku paikka antaa hieman periksi ja päästää akselin pyörähtämään vähän matkaa. Range/mersu/lj tyylisissä jakari-tuennoissa tukivarren puslat pitää olla kumia että akseli joustaa ja samalla ne päästävät akselin hieman pyörähtämään. samaten lehtijousisissa jousipakka taipuu ja päästää samoin akselin pyörähtämään. Jollain 3/4-linkki tuennalla ja tiukoilla uniball-tyylisillä nivelillä pompotuksen saa minimoitua. silloin pitää olla vaan tukivarsien geometriat laskettu oikein.
käytännössä maasturit pompottavat AINA vähän tai sitten enemmän<img src=icon_smile_approve.gif border=0 align=middle>
Jos sulla on puslat ja iskarit kunnossa niin anna pompottaa vaan. pajeron etujousitus on tuettu sen verran hyvin että siinä pompotus on paremmin konrolloitu. valitettavaa vaan että siitä on mahdoton saada pitkää joustoa aikaiseksi.
Joskus näin monsteri-maasturi-stunt-showssa miten vanha koppasella carinalla yritettiin ajaa kolareita hiekka kentällä. hiekka oli hieman pehmeää ja carinassa ei ollut takaiskareita. oli tosi veikeän näköistä kun stunt-ajaja yritti saada vauhtia ja kaarinan taka-akseli teki about 50cm loikkaa. mitä enenmmän kaveri kaasutti sitä julmenpaa pompotusta akseli teki. eli iskarit ovat tosi olennainen osa auton toimintaa kuten varmaan kaikki tiesivätkin<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
Anonyymit on tosi ihania, varsinkin neitsyinä