Viestiketju: Lj:n ehostusta (1kz-t)
Näytä yksittäinen viesti
  #3  
Vanha 05.02.2011, 15:27
Imperio:n Avatar
Imperio Imperio ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 23.09.09
Sijainti: Siilinjärvi, Savon sytämmessä.
Viestit: 264
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Wille87 Näytä viesti
entinen omistaja vissiin teettäny jotain remottia moottorille eikä sen jälkeen ole ajettu oikeestaan mitään.. ei tullu niitä suuttimia katottua kun ei se sitten enää oireillu..
Tuohan kuulostaa ihan samalta kuin oman Pajeron kohtalo. Edellinen omistaja oli laakeroinut koneen. Muutaman tonnin kerkesin ajaa niin kampuran runkolaakeripukki tuli morjestamaan lohkon kyljestä. Toinen pukin pultti oli pyörinyt ehjänä irti ja toinen katkesi kun laakerit meni sitten päälekkäin.. Elikkäs kampura oli menettänyt jo ominaisuutensa ja värissyt mutta tätä en vielä tiennyt. Ihmetytti vaan miksi pultti on pyörinyt itsekseen auki.
Uutta lohkoo kehiin, kampura koneistamolle tarkistettavaks ja kerrottiin olevan ok. Uusilla laakereilla motti nippuun ja taas mentiin 3500km niin kampura katkesi
Nyt ois taas uuteen koneeseen osat kunhan kehtaa rueta kasaamaan
Ei pie pienestä lannistua
__________________
Ne tekköö jotka ossoo. Jotka ee ossoo, ne arvostelloo. Liika vaahti vuan harmittaa kun suap kulukee vähemmän aekoo ku hittaammat. Jos ymmärrät kaeken, oot varmasti käsittännä viärin.
http://imperio.1g.fi
Vastaa lainaten