Viestiketju: hilux ln65 renkaat
Näytä yksittäinen viesti
  #16  
Vanha 09.01.2011, 23:40
Jopo_:n Avatar
Jopo_ Jopo_ ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 03.12.08
Sijainti: Kokkola
Viestit: 285
Perusasetus

Siis ilmeisesti täältä nuo listan viimeiset?: http://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=79738

Backspace mitataan vanteen "takaa" kiinnityspinnasta vanteen sisäreunaan. Tuossa tapauksessa backspace siis 92mm?. Jos kiinnityspinta on keskilinjaa sisempänä, niin kyse on silloin negatiivisesta offsetistä. Noiden mittojen mukaan offset voisi olla siis jotain ehkä -10, eli laskit ihan oikein. Epäilen ettei nuo passaa.

Tuohon mun LN65:seen edellinen omistaja oli erehdyksissä ostanut TML:n 8" leveät ET 0 -vanteet jotka ei siis tuohon käy. Vanne oli kuitenkin saatu edessä juuri ja juuri pyörimään, kun vanteen kiinnityspinnan ja navan väliin oli laitettu niin paljon ohuita spacerilevyjä kuin pinnapulteissa oli varaa. Vanne siis pyöri juuri ja juuri, mutta hankasi raidetangon päähän niin että kumet oli rikki molemmilla puolilla ja raidetangon päässä sekä vanteessä jälkeä että metallipinnatkin olivat hieman hanganneet. Kun laiton samanlaiset 8" leveät TML:t, mutta ET -20 sain jättää nuo spacerit pois ja tilaa jäi vielä ehkä reilu sentti vanteen ja raidetangon väliin. Takana ei ole mitään ongelmaa, siellä pyörii lähes mikä vanne vain. On siis omakohtaista kokemusta että 8" vanteella tuo -20 tai negatiivisempi on aikalailla pakkojuttu.

Nuo TML:ät ei muuten maksa Offroadtarvikkeella kuin 280e /sarja kotiin kannettuna ja mustat uudet peltivanteet on mun mielestä huomattavasti tyylikkäämmät kuin vanhat hapettuneet alupallerot.

EDIT: typot korjattu
__________________
- Toyota Hilux LN65 -88 ja Yamaha WR250F -01 -

Life is an ON/OFF switch and it's ON when the front wheel doesn't touch the ground
Ingman saa maidon maistumaan, Toyota raudan ruostumaan

Viimeksi muokannut Jopo_ : 09.01.2011 23:54
Vastaa lainaten