Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja HDJMMM
Moi
Miten tämä episodi päättyi ja mistä löytyi vika? Mulla HDJ:ssä sama ongelma, akut on tuliterät ja laturiin vaihdoin hiilisillan uuden, toyotan alkuperäisen vielä. Silti jännitemittari näyttää välillä alle 9 voltin ja välillä ihan mielivaltaisesti laturi lähtee mukaan ja jännite nousee normaaliksi ja taas yhtäkkiä putoaa. Varsinkin pimeällä huomaa selvästi, kun valot himmenee, kun laturi putoaa pois pelistä.
Missä vika???
|
Maadoituksia lähtisin itse tutkimaan nyt ihan ensimmäisenä. Kaikki isot maakaapelit kun käyt nyppien, väännellen, katsellen ja mittaillen läpi, niin kyllä jostain välistä pitäisi vikapaikan löytyä.
*EDIT* ja toki siellä varmaan on jokin kohta josta noissa kaapelit yleensä happanee, HDJ:n kanssa enemmän leikkineet voi auttaa paremmin siinä