Ohjaustehostimen mulkkausta, teetetty uusi letku väliin ilman jäähdytyskäyrää, ja kiertämään takakautta simpukalle entisen etumutkan sijaan, jääpähän tilaa jäähdyttimelle sinne paluupuolen väliin.
Ajatus oli kans tehdä paluupuolelle välisäiliö, niin sais hieman kasvatettua tota öljymäärää ton jäähdyttimen lisäksi, koska noissa toi tehostin ei vaan taho vakiona toimia kuin huonosti tai ei ollenkaan kun hieman kuormittaa.
Lisäksi kytkin putki/letkuviritys korvattu punosletkulla.
Uusia jarruputkia ja muuta nippeliä asenneltu paikoilleen
Tosta celicasupran öljyjäähdyttimestä pitäis tehä tehostimelle kenno ja ovenkahvaa koepuhallettu maalausta varten, eli kromit helvettiin ja maali päälle, tohon vehkeeseen kun ei kromia tule mihinkään... ainoo vaan, että mitä tehdä itse avauskahvaosalle, joka onkin sitten kromattua muovia.
|