Näytä yksittäinen viesti
  #24  
Vanha 12.10.2010, 17:58
piparix piparix ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 26.02.05
Sijainti: Hirvensalmi
Viestit: 799
Perusasetus

Lainaus:

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Jare
Pitäs keksiä joku ohjelma, millä sais kerralla pienennettyä kuvia, ettei tarvi jokaista yksitellen muokkaa.....onks sellasta edes

Montakin, mutta itse olen tottunut käyttämään Windowsin officepaketin picture manager ohjelmaa, kun se on melekin kaikissa koneissaissä on exel ja wordi. Kökköhän se on mutta nopeasti muuttaa valittujen kuvien koon ja nimet halutuks.


Lainaus:

Irfanview on semmottis ohjelma
Mikäli nyt itse ymmärsin tuon alkuperäisen kysymyksen oikein, niin minä käytän sellaista softaa kuin VSO Image Resizer 4. pirun yksinkertanen käyttää, pien ja kevyt. valitaan kansio tai kuva ja kerrotaan mihkä se ne tuuppaa ja minkälaisena.

eli otan kuvat täydellä resolla, tuuppaan ton ohjelman läpi koko kansion kerralla ja se tallentaa ne suoraan uuteen kansioon.
lähtö kohta esim 3872x2592 ja valmiina 1024x768 voi muokata myös nimet automaattisesti yms.

Irfanview on ihan hyvä jos sinulla on muutama kuva muutettavana, mutta itse muutan kerralla 300 - 800 kuvaa kerralla jotka laitan nettiin nii tuo ei oikein toimi siinä.
__________________
Ihmeitä ei pidä odotella, ihmeitä pitää tehdä.
Etelä-Savon Maastoautoilijat Ry
[SIZE=2]
http://www.etsama.com
http://www.facebook.com/etsama
http://www.facebook.com/etsamarc
Vastaa lainaten