Viestiketju: Willy' Rover
Näytä yksittäinen viesti
  #7  
Vanha 19.09.2010, 22:19
Jare:n Avatar
Jare Jare ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 10.01.03
Sijainti: Loppi, Finland.
Viestit: 8.488
Perusasetus

Kun koppa oli pilkottu tieltä pois aloin tarkemmin tutkia runkoa.......hmmmmmm
Panhardin kiinnikkeen reikä pilalle venynyt.


Rungossa useampeja vekkejä, joten taitaa olla aikas kiero aihio lyhennellä ja liitellä


Simpukastkin yks korva poikki ja kuten sos kertoilikin Ratsuni rojektissa, niin runkoa ei ole holkitettu, joten simpukka löystyy aikaa myöden.



Noo kone ja laatikko kuitenki pois rungosta, kun toiset tulee, jos tulee....... ja jos ei tule tähän runkoon, niin sit tää joutaapi romulavaan.


Sit tuli vielä havaittua yks suunnitteluvirhe. Eli pohjaanlyntikumin ja akselin väliin jää siinä 3-4cm, kun panhardi osuu akseli etupuolelle siirrettyyn raidetankoon/akseliin. Samalla havaitsin, etä panhardin korvaa on muokattu aikoinaan ja siitä puuttuu yks sivuttais tuki, joten ei ihme, että se rungossa oleva reikäkin on venyny piloille. Tuo siis tarviis jotenkin muokkaa tulevaisuudessa, mutta se olkoon sit sen ajan murhe.



Runko huono.....mitähän tekis.......PLINK!!! Ja lamppu sytty Meillähän on pihalla yks vanha syksyllä '92 jo lyhennetty, hiekkapuhallettu ja maalattu Rangen runko. Eli Rover-sherpa-akselit siihen ja valkoisesta kone ja laatikko, niin eiköhän tästä vielä jotain tule. Samalla tulis käyttöä tuolle 18 vuotta sitten aloitetulle Rangen rungolle Noo joutuu tosin rakenteleen ohajustehostimen, etupanhardi on kans vielä aika auki ym ym, mutta piti kuitenki käydä romurenkaiden ja muiden roippeiden alta kaivamassa runko esille.



Vihreen runko ja akselit odottaa nyt purkammista.......saa nähdä koska ehtii taas jatkaan.




.....jaa miten niin ehtii?? Noh, pienennä "lisäprojektina" pitäny pihojen siivoilua ja tuli hankittua pari varastokoppia, että sais rompetta niihin jemmaan pois taivasalta. Mut joku ihmeen hommeli on kyl tähtikartastossa tai jossain. Meinaan ostettiin kopit, mut nehän olikin jo täynnä "aarteita" valmiiks ja noi pitäis koittaa saada jotenki järjestykseen ja mielellään ennen lumia ja pakkasia. Tässä kuva kopista, jossa vähemmän tavaraa, jonka järjestelemisessä ja romujen pois heittelemisesä meni tän päivän rakentelu aika, eikä vieläkään tullu valmista.......on nääs itelläki pirusti samaa vaivaa, ku faijalla.....ei raaski heittää pois kaikkea, ku niitä voi vielä jokupäivä tarvita:


Ja toisessa kopissa olis PALJON enemmän selvitettävää.....huh huh......taitaa kyllä tulla se lumi ennen, ku noi molemmat olis siinä järjestyksessä, että sinne vois viedä vielä lisää kamaa hyllyille.




.....mutta jatketaan ku kerkiää taas
Vastaa lainaten