Näytä yksittäinen viesti
  #4  
Vanha 31.07.2010, 16:11
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.442
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Pauli Näytä viesti
Jos renkaan korkeudeksi ilmoitetaan 35", niin onhan se 35" vaikka vannekoko olisi mikä, mutta pieniä heittojahan niissä on, varsinkin pinnoitetuissa remkaissa.
Voit katsoa vaikka Intercon omilta sivuilta niitä kokoeroja: http://www.intercotire.com/tires.php?g=1
Eikös se nyt kuitenkin jonkin verran vaikuta, varsinkin jos on ristikudosrengas? Meinaan, kapeampi vanne puristaa rengasta jalan kohdalta kasaan, ja vastaavasti "pullistaa" sekä kylkiä että kulutuspinnan keskikohtaa ulospäin jolloin halkaisija hieman kasvaa?

Eihän tuo ero kummoinen tosin ole, ja metsäpaineilla ajaessa rengas menee kuitenkin kasaan joten käytännössä asialla ei ole merkitystä. Mutta muistan kyllä nähneeni kuvia missä sama (ristikudos)rengas on asennettuna 8" ja 10" vanteelle ja ihan silminnähtävä se kokoero halkaisijassa oli. Kai se riippuu vähän renkaastakin..
Vastaa lainaten