Näytä yksittäinen viesti
  #2  
Vanha 23.07.2010, 11:19
Picu Picu ei ole kirjautuneena
Konkari+++
 
Rekisteröitynyt: 28.03.10
Sijainti: Vampula
Viestit: 916
Perusasetus

Lainaus Luciferin tekstistä:
Kippiä pystympään ylösvetoaiheessa niin ei nouse tassut ilmaan. sopivan kohdan löytyminen ottaa tosin aikaa..

Toivottavasti ei katkee vaijerit tossa vaiheessa kun on pyörät ilmassa, tekee selälle eetvarttia kun tipahtaa (jollei penkki kerran jousta).[/quote]

Kuten käyttäjänimellä Sisua 45 totesi, ei tämä meidän kalusto oikein ole näitä touhuja varten.
Ossi sanoi heti alussa, että tällä sardiinipurkeista kasatulla lavalla ei saisi kuljettaa muuta kuin korkeintaan puutarhajätettä. Silti se otettiin käyttöön kun muutakaan ei ollut.

Kaikkia mahdollisia asentoja on koitettu, mutta ongelmaksi tuli heti alkuvaiheessa lavan pohjan notkahtaminen. Sen myötä takaovet eivät meinaa enää pysyä kiinni. Kiviä kun ei sidota lavalle, jyrkempi ylösvetokulma saattaisi aiheuttaa enemmän liikettä lavalla. Jos sattuisi niin hassusti, että kivet päättäisivätkin lähteä valumaan alaspäin, noi takaovet eivät niitä ainakaan pysäyttäisi. Lopputulos: ovista ei olisi sen jälkeen mitään jäljellä ja saat tehdä kuorman uudestaan.

Toi nyt käytetty tapa on ehkä erittäin epäammattimaista, mutta niin on ollut kaikki muukin tähän asti. Mutta lainatakseni Ossin tuttua sanontaa: mitä sitten tehdäänkin, tehdään se näyttävästi.

Ja mitä tulee kuvassa näkyvään Kalleen: voisi sen röökin vetää jossain toisessakin kohtaa. Jos vaijeri todella pettäisi, no joo Ossin jo valmiiksi paska selkä olisi entistä paskempi. Mutta Kalle voisi olla päätään lyhyempi.

Tulipa taas pitkä teksti.
__________________
Team Kutunjuuston "kätevä emäntä"

You Tube

Facebook/Kutunjuusto
Vastaa lainaten