Viestiketju: Secure OS
Näytä yksittäinen viesti
  #12  
Vanha 07.11.2003, 01:52
vah:n Avatar
vah vah ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 26.10.02
Sijainti: Internet
Viestit: 357
Perusasetus

Vanhoja MacOSseja "suositeltiin" jossain webbi/yms. palvelimiks, kun niissä ei oo mitään verkkoon näkyviä palveluita, paitsi ne mitä itse erikseen asentaa. Harmi vaan, kun ne vanhat versiot ei toimi kuin ikivanhoissa Maceissä.

Linux-distrojen turvallisuus on ainakin vähän niin ja näin, kun ne näyttäs asennettaessa kysyvän mitä palveluita halutaan pistää. Eli peelokäyttäjä tietysti pistää varmuuden vuoksi kaikki päälle ja rootin salasanaksi vielä "root" (tosin ihan ton tapasta ei Linuxit taida enää hyväksyä salasanaksi).

Uudemmista Windowsseista saa turvallisen kunnon palomuurilla ja käyttämällä ainoastaan muita kuin Microsoftin tekemiä softia. (Eli ei IE:tä tai LookOuttia tai Officee, eli miksi edes käyttää Winkkaria

Yhdyn lopuksi Willeen:
Lainaus:
quote:Ei kai out-of-the-box turvallista käyttöjärjestelmää ole olemassakaan
Kyllä se turvallisuus on käyttäjästä/ylläpitäjästä kiinni. Ja mikään kone ei ole turvallinen paikallista hyökkäystä vastaan, mutta tässähän taisikin olla kyse vain etähyökkäyksistä.

-vah
Vastaa lainaten