Näytä yksittäinen viesti
  #113  
Vanha 28.06.2010, 11:57
romurauta:n Avatar
romurauta romurauta ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 27.07.09
Sijainti: kokkola
Viestit: 236
Perusasetus

sitten mulla sattui sellainen kämmi että kun jokin aika sitten siirryin stereo aikaan ja kytkin uuden kaiutin parin oviin entisen 6x9 kaiuttimen tilalle...niin luulin jännitteen alentajan palaneen jollain tavalla koska äänen tulo hävisi jonnekin
eri radioita kokeilin ja mistään ei kuulunut vaikka valot syttyikin.ajattelin vain että ehkä sieltä ei tule sitä virtaa vain tarpeeksi joten aikoinaan purkamani 12 voltin järjestelmä piti ruveta kuitenkin survomaan takaisin.tosin hiukan eritavalla.
laturi tuli nyt ihan omalle hihnapyörälle kun se ennen oli vesipumpun ja toisen laturin kanssa samalla hihnalla.silloin vesipumppu ja 24v laturi olisivat luistaneet kun hihna ei olisi kiertänyt kunnolla hihnapyöriä.
vielä pitäisi vedellä kojelautaan mittaria ja merkkivaloa kun sitä ei tuolta konehuoneen puolelta oikein näe ajaessa. ja akulle teline kun sekin on peräkontissa irti.
no laturikin rupesi pelaamaan hienosti kun hiukan käytti aluksi kierroksia korkeammalla..radiosta ei vain vieläkään kuulunut mitään. no velipoika se sitten ehdotti että olisiko kaiuttimessa johdot huonosti ja niitä tutkimaan.ensimmästä piuhaa irrottaessa alkoi mökääkin kuulumaan. oli syynä kosteus sokeripalassa joka oli teipattu ilmastointiteipillä ja joka sijaitsi ovessa


Vastaa lainaten