Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Cruiseristi
selkeä ja perusteltu tavoite asian suhteen ja riittävästi tahtoa myös toteuttaa se , seuraukset tiedostaen.Ammattimaisen hampun- kasvatus ja jalostus elinkeinon kehittäminen Suomeen voi olla lähes mahdoton tehtävä.Tarvittaneen ainakin yksi sukupolvenvaihdos päättäjistössä ,
|
Jep, samaa mieltä asiasta paitsi voisi myös riittää korkeimman oikeuden käsittely ja linjanveto aiheeseen, alla kopioita muista teksteistä joissa asiasta lisää infoa siitä kiinnostuneille. Kiitos suuresti kaikesta tuesta, tilanne jatkaa kehittymistään, tämä on kai sitten sitä interaktiivisuutta. Ei siinä mitään, näillä mennään!
http://external.ak.fbcdn.net/safe_im...tureid%3D18811
lainauksia facebook-viesteistäni, USA:ssa muuten mm. poliisipäällikköjen sekä opettajien järjestöt vaativat kannabiksen laillistamista - Suomessahan tilanne on paljon helpompi koska kannabis on jo osin laillinen, tuotantoon ja hyödyntämiseen liittyviä muutamia epäselvyyksiä lukuunottamatta joihin asioihin toivottavasti on tulossa toimintani seurauksena muutos kohti toimivamapaa käytäntöä.
"Suomen rikoslaki määrittelee ainoastaan hampun kuin hampun (kannabiskasvi) kasvatuksen laittomaksi / rangaistavaksi vain silloin, kun kysymyksessä on laiton kasvatustarkoitus, tällä hetkellä muuta määritelmää ei ole olemassa - Kasvatettavan hampun THC-raja on ainoastaan tukiraja, ja hamppua kuin hamppua saa kasvattaa kunhan kysymyksessä ei ole laiton kasvatustarkoitus, siis kasvatus huumausaineeksi ilman asianmukaista lääkelaitoksen lupaa. Suomen korkeimmalta oikeudelta ei ole nykyisten lääkelain pykälien koskettaessa hamppua (mm. Bedrocan-kannabislääke, jota myönnetään jo Suomessakin) vielä kysytty kantaa hampun kasvattamisesta bioenergia- ja lääkeraaka-ainekäyttöön tuotettavaksi joka todistettavasti kasvatustarkoitukseni on ollut, ei laiton myynti tai huumausainekauppa.
Rikoslaista löydät kohdan, jossa rangaistavaksi on mainittu ainoastaan huumausainekäyttöön tarkoitettu hampun kasvatus, jos haluat neuloa oman pellon tuotteista vaikka pipon tai punoa vyön tai henkselit, sinulla on Suomen voimassaolevan oikeusjärjestelmän ja lain mukaan siihen oikeus. Täällä naapurikylällä jätettiin jo paikallisen asukkaan kasvattama hamppuaita rauhaan poliisinkin toimesta, omani tosin ei. Käytäntö vaihtelee alueittain näköjään hyvinkin paljon ja on vaikea sanoa mitään varmaa ennen korkeimman oikeuden päätöstä johon olen valituskirjelmää piakkoin koostamassa. Olen erittäin tyytymätön mm. siihen, että mm. alkoholistivanhuksen ja reumapotilaan auttamisesta voi saada suuremman tuomion kuin vaikka alaikäiseen kohdistuvasta seksuaalirikoksesta, lisäksi haluan korkeimman oikeuden linjaavan rajat huumausaineen valmistusluvan tarvitsevalle Cannabis Sativa-kasville, johon jatkossa aion jo voimassaolevan lainsäädännön mukaisesti valmistus- ja tuotantolupaa hakea lääkekäytön kehittämistyötä varten. Toivoisin lisäksi korkeimman oikeuden ottavan kantaa siihen, voidaanko tämän tyyppisissä tapauksissa, joissa ei ole aiheutettu vaaraa tai haittaa kenellekään, harkita tuomion muuttamista työ-tai yhdyskuntapalveluksi, johon välittömästi voisin työllistyä esim. kotikuntani Keiteleen päihdeprojektihankkeessa jonka avulla voisin työllistyä hampun kasvattajana ja päihdeohjaajana päihdeparantolassa, joka pyrkii löytämään mahdollisimman luonnonmukaisen ratkaisun päihdeongelmien hoitoihin ja on valmis kokeilemaan esittämääni lievimmän haitan mukaista päihdekorvaushoitoa lääkkeellisesti käytettävän kannabiksen avulla, asiasta josta aiemmin olen ollut syytettynä ja josta asiasta minua on tuomittu huomioimatta se asia että toimistani on ollut kaikille enemmän hyötyä kuin haittaa.
http://kannabisuutiset.wordpress.com...aillistamista/
Timo HaaraTimo Haara Opettajien kuuluisi ainakin yleensä olla sivistyneempiä kuin opetettavien, näin ainakin nyt näköjään käynyt ja hyvä niin, hienoa, Yhdysvaltain opettajajärjestö - oikea viesti oikeaan aikaan! Suomessahan kannabis on jo osin laillinen,ns. viihdekäyttöä eli kukinto-osan tai siitä yli huumausainepitoisuuden olevien valmisteiden luvatonta valmistamista, tuotantoa, myyntiä, maahantuontia/maastavientiä ja käyttöä lukuunottamatta. Tarkemmat säännöt lupasäännöksistä sekä alle huumausainepitoisuuden tuotantolupaa vaativista pitoisuuksista kuten laittomaan lääkekäyttöön luovutuksen tuomittavuudesta mm. vielä puuttuvat, ennakkotapauksissa linjaukset kuuluvat Suomessa korkeimmalle oikeudelle, jonka toivoisin asiaani käsittelevän toimivamman käytännön aikaansaamiseksi maahamme. Nämä kannabikseen liittyvät epäselvät asiat olisi varmasti hyödyllistä selvittää että mm. ihmiset pääsisivät jatkamaan töitään sen sijaan, että asiasta aiheutuisi lisää perusteettomia vankilatuomioita.
Eli: mikä ja minkälainen kannabis on huume, ja mikä ei?
Mitkä ovat rajat THC

itoisuudelle, jonka tuottamiseen ei tarvita huumausaineen tuotantolupaa, jota esim. lääkkeen tai sen raaka-aineen tuotantoa varten nykyisen lääkelain kohtien myös kannabista koskiessa voi hakea?
Mikäli kannabista on luovutettu siten, että kohteena on ollut ihmisiä jotka todistettavasti ovat saaneet toiminnan seurauksena suurta apua sairauksiinsa, onko ehdoton tuomio siten perusteltu, vai voisiko tuolloin mahdollisen luvattoman / laittoman luovutuksen sovittaa yhdyskunta- tai työpalveluna ja tulisiko tuomittavuutta muutoinkin arvioida uudelleen ja lieventää?
mm. tämän tyyppisiä kysymyksiä nousee mieleen tästä suuresti sivistävästä uutisesta.
EU:ssa olisi mahdollista kyseenalaistaa koko voimassaolevan YK:n huumausainesopimuksen sopimustekstin asiasisältö, jossa kannabiksen myös lääkkeellisesti vaikuttava ainesosa THC on luokiteltu vaarallisten huumausaineiden joukkoon ja jolla ei ole merkittävää lääkkeelistä käyttöä, näinhän ei enää nykytutkimuksen valossa ole ja tämä asia on jo virallisesti tutkittu ja myönnetty mutta silti kannabiksen tuotanto vaikuttaa olevan käytännössä melko vaikeaa toimivan käytännön puuttuessa toistaiseksi, tähän asiaan voisi olla hyödyllistä saada aikaan pikainen muutos jo yhteisen hyödyn nimissäkin.
Alla yksi pieni esimerkki, mielenkiintoinen tutkimusuutinen joka voi olla hyödyllinen tuoda esiin kannabiksen lääkkeellisestä hyödystä/hyödyttömyydestä esitettyjen vähättelevien mutta vailla virallista tutkimuspohjaa olevien argumenttien vastanäkemykseksi. Itse olen suunnitellut hydrolysoidun hamppukäsivoiteen markkinoilletuontia,kyseisen kaltainen tuote oikeilla ominaisuuksilla voisi olla käsiystävällisempi vaihtoehto kuin esim. pirtugeeli joka kuivattaa ihoa ja aiheuttaa halkamia joihin MRSA:n on lopulta vain helpompi tunkeutua. Hyvä tuttavani teki muuten jo kymmen vuotta sitten väitöstyönsä yliopistossa stafylococcus aureuksesta sekä oli tutkimassa MRSA:ta ja sen kehitystä/muunnoksia ja tilannehan oli huolestuttava jo tuolloin.Tässä voisi olla käsihygieniaan liittyvien tuotteiden alalla alati laajenevat markkinat kyseessä juuri kannabiksen avulla mutta on hankala järjestää elinkeinotoimintaansa & yhteisen hyödyn toteuttamista vankilasta käsin.
MRSA-sairaalabakteeri ja kannabis
24 02 2009
Yhdysvalloissa kohuttiin syksyllä lähes kaikissa suuremmissa medioissa siitä, että vaarallinen MRSA-sairaalabakteeri, joka on erittäin vastustuskykyinen antibiooteille ja lähes voittamaton heikkokuntoisissa potilaissa, on saattanut kohdata vahvempansa. Tutkimukset ovat osoittaneet, että jotkin kannabiksen kannabinoidit tuhoavat MRSA-bakteereja.
Suomalaiset mediat eivät ole paria pientä poikkeusta lukuun ottamatta huomioineet tätä ollenkaan, ja näissäkin kannabiksen mahdollisuuksia vähätellään tai tyydytään odottamaan synteettisiä lääkkeitä. MRSA on vakava ongelma myös Suomessa, jossa sen esiintyvyys on noussut rajusti. Kaikkiaan tunnettuja MRSA-tapauksia Suomessa oli esimerkiksi vuonna 1995 89 tapausta, 1998 189 tapausta, 2001 340 tapausta ja 2003 jo peräti 859 tapausta.
Vuosittain Suomessa on Staphylococcus aureus -bakteerin aiheuttamia haavatulehduksia kymmeniätuhansia ja vakavia verenmyrkytyksiä noin 900, joista noin yksi prosentti (tuhansia haavatulehduksia ja noin 10 verenmyrkytystä) on toistaiseksi ollut MRSA-kantojen aiheuttamia. Kun infektio kehittyy verenmyrkytykseksi, siihen liittyy keskimäärin noin 15–20 prosentin kuolleisuus, mutta MRSA-bakteerin aiheuttamissa verenmyrkytyksissä kuolleisuus on noin kaksinkertainen.
mrsa
On hälyyttävää, että valtamedia ei reagoi, vaikka kyseessä on ihmisten terveys ja jopa henki infektion ollessa voimakas ja potilaan heikko. Scientific Americanin mukaan MRSA-infektioiden uskotaan olleen syypäitä useampaan kuolemaan kuin AIDS:in. Ilmeisesti nyt löydetty hoito oli suomalaisen median mielestä vääränlainen ja voidaan olettaa, että esimerkiksi synteettinen laboratoriotuote, jota ei voida liittää luonnontuotteisiin, olisi saanut laajaa huomiota ja suitsutusta.
Tutkijat Italiassa ja Britanniassa testasivat viittä kannabiksen tunnetuinta kemikaalia eli kannabinoidia MRSA-bakteeriin (eli metisilliinille resistentti (vastustuskykyinen) Staphylococcus aureus) eri muotoihin. Kaikki viisi osoittivat bakteereita tappavan vaikutuksen MRSA:n eri muotoihin laboratoriotesteissä. Myös jotkin synteettiset kannabinoidit osoittivat kykyä tappaa pöpöjä. Tutkijat huomauttavat, että kannabinoidit tappavat bakteereja eri tavalla kuin perinteiset antibiootit, tarkoittaen, että he voisivat tämän avulla ohittaa bakteerien nyt kehittyneen vastustuskyvyn.
Neljä viidestä testatusta kannabinoideista on sellaisia, että ne eivät vaikuta mielialaan, joten niitä voitaisiin käyttää ilman pilven kaltaista vaikutusta. Tiettävästi THC oli ainut psykoaktiivinen komponentti. Esimerkiksi toinen yleisimmistä kannabinoideista eli CBD taas on antipsykootti, joka estää tai vähentää psykoottisia oireita.
MRSA, kuten muutkin stafylokokki-infektiot, voivat levitä tavallisen fyysisen kosketuksen tai saastuneiden esineiden kautta. Yleisin tapa sen leviämiseen ovat kädet. Infektioita voidaan vähentää huolehtimalla perushygieniasta ja säännöllisillä puhdistuksilla. Onkin havaittu, että niillä osastoilla joissa on eniten potilaita ja sitä kautta huonoin hygienia, myös MRSA leviää tehokkaimmin.
MRSA on yleistynyt selvästi viime vuosina myös terveillä ihmisillä. Usein leviäminen tapahtuu läheisten fyysisten kontaktien kautta, esimerkiksi urheilujoukkueen sisällä. Oireisiin kuuluu iho-oireita kuten paiseita. MRSA voi olla erittäin vaarallinen, erityisesti ihmisille jotka ovat heikkoja tai sairaita.
Tutkimuksessa, joka julkaistiin Journal of Natural Products -lehdessä, tutkijat vaativat lisätutkimuksia kannabiksen antibakteeristen ominaisuuksien tutkimukseksi. “Nykyisellään on huomattavia haasteita kliinisesti relevanttien bakteerien, jotka osoittavat vastustuskykyä monille lääkkeille, aiheuttamien infektioiden hoidossa”, tutkijat kirjoittavat. Uusia antibakteereja tarvitaan pian, mutta vain yksi uusi luokka niitä on esitelty viimeisen 30 vuoden aikana. “Kasvit ovat edelleen lähes tutkimaton lähde pieneliöitä (bakteereja) tappaville tai niiden lisääntymistä estäville ainesosille”, tutkijat totesivat yhteenvedossaan.
Jo vuosikymmeniä on kannabiksella tiedetty olevan antibakteerisia ominaisuuksia. 1950-luvulla kannabista testattiin iho- ja muihin infektioihin onnistuneesti, mutta vaikutusmekanismi ei ollut tiedossa ja kannabis oli jo tuolloin julistettu pannaan.
Yksittäiset tutkimukset ovat kuitenkin aina yksittäisiä ja niistä ei voida vetää mitään johtopäätöksiä ilman lisätukea. Tässä tapauksessa tutkimuksia oli jo kaksi ja molemmat saivat yhtäläisiä tuloksia. Jotta epäselvyyttä ei jäisi, julkaistiin eri tekijöiden toimesta pian myös kolmas tutkimus samasta aiheesta. Siinä havaittiin useiden kannabiskasvin uusien ei-kannabinoidiainesosien omaavan antibakteerisia ominaisuuksia.
Missisippin yliopiston tutkijat ilmoittivat löytäneensä yksitoista uutta ei-kannabinoidiainesosaa kannabiksesta. Useilla näistä on “antibakteerisia”, “anti-malaarisia” ja “anti-leishmaniaasiasia” (leishmania on yleinen loiseläin, joka voi aiheuttaa arpisia haavaumia iholle) ominaisuuksia.
Tutkijat raportoivat myös useiden ainesosien omaavan tulehduksenvastaisia ominaisuuksia ja toimivan kuten potentiaaliset antioksidantit (antioksidantit pyrkivät tasapainottamaan elimistön haitallisia reaktioita, tulehduksia ja ne ehkäisevät/hidastavat mm. Alzheimerin tautia).
Yhdysvaltain hallitus, terveyden ja ihmispalveluiden osasto (Department of Health and Human Services), itse asiassa pitää hallussaan patenttia useiden kannabinoidien käyttöön antioksidanttina ja neuroprotektanttina. Samaan aikaan Yhdysvaltain hallitus kuitenkin on pitänyt kannabiksen luokan I huumeena ilman mitää lääkinnällistä käyttöä ja estänyt sen tutkimuksen mm. kieltämällä Massaschusettsin yliopistoa kasvattamasta lajikkeita tutkimuskäyttöön.
Patenttiin voit tutustua täällä:
http://www.patentstorm.us/patents/6630507.html
Toisin sanoen, kun me puhumme kannabiskasvin parantavista ominaisuuksista, me puhumme itse asiassa koko kannabiskasvista. Emme puhu partikkeleiden eristämisestä tai niiden synteettistä versioista. Emme varsinkaan ehdota, että potilaita pitäisi pakottaa käyttämään oraalisesti synteettistä versiota vain yhdestä yksittäisestä ainesosasta, kuten esimerkiksi Marinolin tapauksessa.
Terapeuttinen kannabis tarkoittaa juuri sitä – sen terapeuttiset, parantavat ja sairauksia lieventävät kyvyt koskevat koko kasvia. Meidän ei pitäisi suositella, tai hyväksyä, mitään vähempää.
Lähteet:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18681481
http://blog.norml.org/2008/09/04/web...ay-fight-mrsa/
http://www.nytimes.com/2008/09/09/sc...drug.html?_r=1
http://www.sciam.com/blog/60-second-...rms-2008-08-27
http://blog.norml.org/2008/09/09/yet...may-halt-mrsa/
http://www.tohtori.fi/?page=6771267&id=8990233
http://www.tekniikkatalous.fi/tk/article139965.ece
http://www.hus.fi/default.asp?path=1...1733,1996,2586
Poliisit ja tuomarit tukevat kannabiksen laillistamista
12 01 2010
Lainvalvojien mielestä kieltolain lopettaminen lisää yleistä turvallisuutta.
Kalifornian osavaltion lainsäätäjät ovat historiallisen äänestyksen edessä tiistaina. Äänestyksen kohteena on kannabiksen laillistaminen, kontrollointi ja verollepano. Ryhmä tuomareita ja poliiseja, jotka ovat aiemmin lähettäneet ihmisiä vankilaan kannabiksen vuoksi, antavat laillistamiselle tukensa.
Poliisiviranomaisista, tuomareista ja syyttäjistä koostuva ryhmä, joka on taistellut epäonnistunutta “huumeiden vastaista sotaa” kannattaa tänään äänestettävää lakiehdotusta kannabiksen laillistamisen puolesta. Kalifornian alahuoneen turvallisuus- ja terveyskomiteoiden äänestys on merkki kasvavasta yleisön turhautuneisuudesta kieltolain aiheuttamia haittoja kohtaan, sekä laajalle levinneestä halukkuudesta lähestyä ongelmaa toisesta lähtökohdasta.
Tuomari Jim Gray jäi viime vuonna eläkkeelle Kalifornian Orange Countyn korkeimmasta oikeudesta. LEAPin* puhemiehenä hän totesi vastikään: “Pelkästään se, että alahuone äänestää kannabiksen myynnin säännöstelystä ja kontrolloinnista, olisi ollut täysin sopimatonta vielä vuosi sitten. Vaikka ehdotus ei menisikään läpi tällä kertaa, se tullaan hyväksymään vielä pian. Lakiehdotus voi tulla myös tarpeettomaksi, koska äänestäjät tulevat todennäköisesti hyväksymään samankaltaisen ehdotuksen marraskuun kansanäänestyksessä”.
Tuomari Gray puhui viime lokakuussa alahuoneen turvallisuuskomitean tiedotustilaisuudessa, jossa käsiteltiin kannabiksen laillistamista. Puhe löytyy videoituna osoitteesta
http://www.youtube.com/watch?v=RDKarCeC_Ic.
Tammikuun 12. päivänä turvallisuuskomitea järjestää muodollisen tilaisuuden, jossa käsitellään edustaja Tom Ammianon kannabiksen laillistamisehdotusta (numerokoodilla AB 390). Tilaisuuden jälkeen komitea äänestää asiasta, ja jos ehdotus hyväksytään sitä seuraa toinen tilaisuus jossa terveyskomitea äänestää aiheesta.
Tämän lisäksi kannabiksen laillistamisen puolestapuhujat ovat äskettäin ilmoittaneet, että heillä on tarpeeksi allekirjoituksia, jotta laillistamisesta voidaan äänestää marraskuun kansanäänestyksessä. Tämän avulla kalifornialaiset äänestäjät voisivat itse lopettaa kannabiksen kieltolain. Washingtonin osavaltiossa taas lainsäätäjät järjestävät tällä viikolla tilaisuuden aiheenaan kannabiksen laillistaminen, ja Rhode Islandin senaatti on parhaillaan muodostamassa sininauhakomiteaa tehdäkseen katsausta osavaltion kannabislainsäädännön suhteen.
*) Law Enforcement Against Prohibition (Lainvalvojat kieltolakia vastaan) on 15000-jäseninen järjestö, joka edustaa poliisia, syyttäjiä, tuomareita, liittovaltion agentteja sekä muita ihmisiä, jotka haluavat laillistaa huumausaineet ja saattaa ne kontrollin piiriin. Nämä ihmiset ovat taistelleet vuosia huumesodan etulinjassa ja oppineet kokemuksiensa myötä, että kieltolaki ainoastaan pahentaa riippuvuuksia ja väkivaltaa. Lisätietoja:
http://www.CopsSayLegalizeDrugs.com.
Lähde:
http://www.prweb.com/releases/mariju...web3430594.htm