Viestiketju: 2lt2 koneen piristys
Näytä yksittäinen viesti
  #8  
Vanha 06.05.2010, 20:40
hitoy hitoy ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 15.04.10
Sijainti: kirkkonummi
Viestit: 1.779
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Rekisteröimätön Näytä viesti
Miltä meno maittaa jos CT20:sen tilalle tulisi joku vaikka VW:n LT:stä tai Transporterista 2,5 litrasesta dieselistä lainattu VNT-turpo? Niissähän on jotain 170 heppaakin. Sitten välijäähdytin ja isompi downpipe.

Tuo vähän kyllä ihmetyttää miten vakioturbo ei olisi riittävä normaaliajoon kun se ei kuitenkaan vakiona herää ainakaan yhtään liian alhaalta? Jos herääminen siirtyy myöhemmäksi, menee normaaliajoa ajatellen huonompaan suuntaan.

Sellaisia kokeiluja tehty kun otin vakio Hilusta hukkaportin letkun irti, pelkästä lisäahdosta ei ollut mitään hyötyä. Vakiona tuntuu pihistelevän syöttöjä. Jos niitä olisi enempi, tilanne voi olla toinen.

Minkäsmoinen oli vaikutus jos pelkästään laittaa coolerin muuten vakioon vehkeeseen?
Juu vakio ahistin herää varsin myöhään. Tällä ei myöskään lisäahdoista ollut mitään hyötyä. Myöskään muokatun karan kanssa nuo +1.5bar ahdot ( eihän tuota puhallinta ole tarkoitettukkaan moisille paineille ) ei juurikaan vaikuttanut mullistavasti nykyisiin 1bar verrattuna. Savutus vedon alussa loppui korkeammilla paineilla toki. Coolerilla oli kulkupuoleen mitätön vaikutus. Toki tärkeä kapistushan tuo on ja itse tuuppasin sen keulalle ensimmäisenä ennen muita muokkauksia.
Vastaa lainaten