Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja sisua45
Jos ei halua räjäytellä, niin voi kokeilla seuraavaa. 13" sisärengas lattialle, vähän ilmaa sen sisään. Ongelmallinen rengas/vanne yhdistelmä sen päälle. Venttiilistä sielu pois, ja täyttöletku siihen kiinni. Itse seisomaan venteen päälle. Sitten vaan täyttölaitteesta kahva pohjaan, ja rytmikästä hytkyttelyä ylös-alas.  Ja tietysti on varautunut siihen, että kompuran säiliössä on maksimipaineet päällä.
Sisärengas tiivistää alareunan, ja vanteen päällä seisova kaveri painaa yläreunan vannetta vasten. Ei hirveän näyttävää touhua, mutta muutaman renkaan olen noin saanut nousemaan vanteelle, jos ei liina ympärillä auta.
|
Vähän tuon tapaista yritin, mutta kun ei ollut sissaria niin kokeilin kumimattoa ja pressuakin, ei toimineet, ei saanut tarpeeksi tiiviiksi.
Pirate4x4:stä löytyi apu jos haluaa sen olkapään/humpin siihen vanteelle:
http://www.pirate4x4.com/forum/showt...ht=safety+bead
Niin, ja sen pannan saa tuolta ->
www.rematiptop.fi , on vaan kuulemma tolkuttoman hintainen, ja veikkaan ettei haluamaani kokoa edes löydy, kun tuntui olevan aikas outolintu tuo 16,5 vanne kun rengasukoilta kyselin siitä.