Näytä yksittäinen viesti
  #3  
Vanha 15.03.2010, 13:47
RalliJari RalliJari ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 30.01.09
Sijainti: Iisalmi
Viestit: 423
Perusasetus

Niin vielä lisään että itellä oli alkuun ongelmana vaan että ryypyttäessä ei kierrokset noussu. Viime syksynä tuli sit tuo ongelma että kierrokset jää ajaessa ylös.
Sen takia kehtasin vaan poistaa sen solenoidin ku ei kerran ryyppy kierrokset noussu käynnistäessä, tällä tavalla sain pelaamaan sentään ajussa oikein. Uusimalla solenoidin ois voinu itellä korjaantua myös ryypyn aikaset kierrokset.

Kokeile ensin putsata se ryypyn vivusto vaikka brake cleanerilla ja öljytä wd40:sellä tai vastaavalla, tiiä vaikka auttaa. Sit voi sen kalvoventtiilin testata, tosin ei pitäs rikki olla jos se kerran pystyy auki asentoon jäämään (jos ny samoin päin mekanismi toimii ku tuossa omassa kaasarissa). Solenoidi mulla kyllä napsahti auki ja kiinni asentoon (eli toimi periaatteessa) mutta ku siihen imuilmaa tuli letkusta niin ei jaksanu pitää asentoaan.

Nii ja kaasuvaijeriki voi olla kuiva/rispaantunu mutta sillon luulis että paikallaan kaasuttaessakin oireilis.

Jospa tuosta jotain selkoo sai.
Vastaa lainaten