1½ viikkoa sitten tiistaina putkentaivutustelineen tolppa irtosi, kun betoniin rakennusaikana valettu teräslätkä otti ja petti. Raksa- ukot perkele oli hitsannu lätkän pohjaan vain parilla räkäpisteellä u-mallisen raudoitusraudan. Kappas ihmettä ettei kestänyt putken taivutusta. Vittu... Tuloksena vajaa 2vkoa sairaslomaa kun oik. nilkan eturistiside repesi osittain ja nilkka nyrjähti. Onneksi frendi tuli jeesaamaan taivutuksen kanssa, niin sai jotain edes tehtyä.
Kipeällä nilkalla tuli tehtyä sitten enemmän tollaisia pikkuhommia, mm. tuohon etukaareen hitsasin vahvikelevyt, ja samalla vahvistin alapäät hoopista koriasian päihin:
..vähän lähempää:
Alaosan vahvikkeet, kolmion mallinen pelti on 2mm tavaraa. Pitää säästää painoa missä voi!
Sitten tuli kaveri auttamaan niin sai ton etupään kaaret jokseenkin loppuun asti. Pitää vielä lisätä pyöräkaaren ylä-ja alaputken väliin yksi pystyputki tukevoittamaan. Jäljelle jäävät aukot peitetään ohuella pellillä, jotka kiinnitän ruuveilla. On sitten helppo vaihtaa jos sattuvat metsässä ottamaan osumaa.
Etumaski on vielä muokkauksen alla ja valot uupuu, ei se ollenkaan noin roisin näköiseksi keulasta jää
Näistä sitten näkyy miten tulee helmoihin (50mm x 100mm x 4mm palkkia) kiinni ovia suojaavat putket. Nyt on pukkien päällä, mutta paikka on ihan oikea.