Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja -MaTTi-
Osta Pilteemasta hopea-kalsium-akku. 4 vuoden takuulla! En tiijä minä ainakaan muuta akkumerkkiä mihin sais tollasen takuun. Moitteetta on pelannu vuoden nyt tollanen D-4D Corollassa mulla.
www.biltema.fi ja lyö hakukenttään 802622. Ei oo kylläkään mitään haisua mikä malli sopii Mondeoon.
|
Eipä kannata tällaseen rahojaan satsata, tai no, sain käyttää akkua vuoden ilmaiseksi. Kävi näet silleen että ko. Bilteman harmaa alkoi tuntua vajaalta toissa viikonloppuna. Ei ollu lähteny korolla vaimon käskytyksellä aamulla pakkasesta käymään, no oli sitten parin tunnin lämmittämisen jälkeen lähteny. Lähti taas jotenkin tulille seuraavana päivänä ja kävin kylällä itekkin lenkin jonka jälkeen laitoin laturiin (c-tec). 7 tunnin latauksen jälkeen vilkutteli jo täyden valoa, mutta startatessa oli aivan loppuunmyyty jo heti kättelyssä.
No homma päättyi ihan kohtuullisesti kuitenkin. Kuitti oli jo tietty hävinnyt (ostettu helmikuu -09), mutta muistelin että ko. akku tuli myyntiin vasta viime talvena. Samaa mieltä oli Bilteman myyjä ja antoi hetken mittailujen jälkeen vastauksen että akussa on vikaa, jonka jälkeen sain palautuskupongin 109€. Kassalta rahat taskuun ja miettimään parempaa patteria tilalle. Onko kellään kokemusta Energie Drytec AGM -akusta?