Part 3: After a while..
Nyt on tullut pelattua tuo 30 peliä ja täytyy sanoa, että yllätyksekseni pelin addiktiivisuus paranee.. Häviäminen, mitä tuo on ollut tietokonetta vastaan pelattaessa..
Pelaan medium vaikeustasolla ja olen siirtynyt käyttämään näppäimistöä, koska se on ohjauslaitteista tarkin. Sain myös hommattua paremman näytön ohjaimen ja peli reagoi hieman paremmin. Peleissä tietokonetta vastaan saa todellakin huhkia, että saa hyvän lopputuloksen.
Jokaisen hyökkäykseen lähdön tulee olla harkittu päättäväinen ja mielikuvituksellinen, muuten vastustajan puolustus katkoo ja omassa päässä on mylly. Syöttöjen ja vetojen kanssa saa käyttää kanssa harkintaa, sillä enää ei ole aikaa odottaa, että saletti maalipaikka aukeaa. Saletista paikasta kiekot usein uppoavatkin, mutta perus vedoillakin on mahdollisuutensa. Speed burstin käyttökin on nyt harkitumpaa, sillä elaajat väsyvät nopeasti ja väsyneenä syötöt karkailevat.
Tietokoneen (niin kuin omien) pelaajien tekoäly on loistava, pelaajat hakevat kuvion mukaan paikkaa ja sijoittuvat tilanteen mukaan oikein, puolustuksessa osaavat tukea toista yms..
Haittana on yhä nk. salettisyöttöjen epävarmuus ja taaksepäin pelaaminen on lähes mahdotonta koska tietokoneen pelaajat lähes yliluonnollisilla reflekseillä reagoivat niihin, eli puolustuksen kautta on hankala pelata.. Kaksinkamppailuissa saa olla todella ovela ja käyttää lähes kaikki kykynsä, että koneen ohjastama nöyrtyy. (jos tätä pientä huijausta ei olisi, nuo saattaisivat olla liiankin läpihuuto juttu.)
Tiukkoja pelejä on olluta ja kun siirryin medium levelille olen saldossa 4-2-2..
Täytyy nostaa pisteet 85/100.. Saa nähdä mitä difficult leveli aikanaan tuo..
|