Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Bj Andy
Ja vielä että minun puolestani palattakoon takaisin siihen vanhaan systeemiin,että aseen ostolupaa hakiessa käydään nimismiehen juttusilla,joka ennen muinoin antoi yleensä ensiksi luvan johonkin yksi piippuiseen haulikkoon tms.Ja sillä ehdolla että on joku paikka missä ampua,eli olet metsästysseuran jäsen..
|
Tuo kuvio ei ole käytännössä muuttunut mihinkään. Nykyään kaikki pistoolin/revolverin luvanhakijat haastatellaan, oli aseita ennestään tai ei. Mieletöntä resurssien haaskausta haastatella "vanhoja" harrastajia!
Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Bj Andy
Käsiaseiden ikäraja voisi olla vaikka 25 vuotta edellytyksellä että sille on käytöä, koska siihen mennessä armeijat on useimmiten käyty ja lähes jokainen on jo rakentanut jonkinlaisen elämän uran,ja tavat tunnetaan jo jossain määrin.
Sekä suurimmat kaunat entisiä opettajia,ja koulukavereita kohtaan on laantuneet.
|
Eikö olisi viisaampaa kohdistaa enemmän huomiota metsästysaseen luvanhakijoihin sillä metsästyaseilla tehdään suurin osa henkirikoksista? En ymmärrä miten media on saanut luotua pistooleista ja revolvereista jopa harrastajien mieliin kuvan, että sillä on joku käyttäjänsä riivaava vaikutus? Ase se on siinä missä yksipiippuinen haulikko, ihan yhtä vaarallinen väärissä käsissä. Jos katsotaan tilastoja niin luvallisten "käsiaseiden" osuus henkirikoksissa vuosittain on parin promillen luokkaa, siksi en ymmärrä tätä kieltämisvuohotusta. Nuo ikärajajutut kannattaa unohtaa ihan kokonaan, ne ei ongelmiamme poista. Itseasiassa meillä ei ole muuta ongelmaa kuin idioottimainen valtionjohto joka panee ase- ja ampumaharrastajia kaktuksella perseeseen.
Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Bj Andy
Ja jos harrastaa lajia niin valmentaja tms.joka uskoo kykyihin voisi ruveta vastuuhenkilöksi,eli ennen 25 v. ikää olisivat aseet esim.valmentajan nimissä,ja käytettävissä vaikka rinnakkaisluvalla.
|
Juu ei. Miksi pitää väkisin keksiä tällaisia sääntöjä jotka ei paranna ihmisten turvallisuutta millään tavalla? Miettikääpä nyt: jos joku suunnittelee 5-6 vuotta esim. Kauhajoen ja Jokelan kaltaisia joukkomurhia, niin kaatuuko suunnitelma siihen että ei saa LUVALLISTA ampuma-asetta hankittua?
En usko.