Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Vilkutin
Lainaisin hieman tätä topiccia... jos tietäjiä osuisi kohdalle.
Kyseessä siis ylöjärveltä haettu vihreä range jeepin akseleilla.
Vaihdoin taakse jarrukengät ja as. sarjan... letkuja en siis aukonut, kiristin kylläkin molemmilta puolilta sylkyille tulevia letkuja.
Liinat on mielestäni säädetty tarpeeksi lähelle, rummun kun pistää paikoilleen niin mahtuuu hieman elämäään liinojen ympärillä.
Auto käynnissä poljin vaan menee pohjaan lähes tunnotta, takajarruja ilmailtiin niin vasemman puoleista ilmatessa poljin tuntuu menevän normaalisti pohjaan kun kaveri aukasee ropun. Oikealla puolelle taas ruuvin auettua poljin ei painu kuin sentin jonka jälkeen jo pohjassa.
Ulkoisia vuotoja ei näy... en keksi muuta kuin pääsylkän kumit? Onko millaset vaihtaa?
|
Oikeaalla puolella joku nyt ahistaa, Ota ilmaruuvi kokonaan pois ja pumppaa nestettä kunnolla, meneekö poljin nyt pohjaan? Onko välissä joku paineenrajoitusventtiili?
Ota oikealta takajarrusylkältä putki pois ja varmista, että neste tulee kunnolla joka polkaisulla.
Avaa se jarrusylkkä ja kaikki osat pöydälle.
Jos auto käynnissä poljin menee pohjaan tunnotta, ja kun oikea ruuvi avataan, niin polkimen tulee edelleen mennä pohjaan tunnotta ja vähän enemmänkin.
Ihan ekaks ota se oikean puolen ruuvi pois ja paina kunnolla. Pitää mennä pohjaan ja kovaa. Muuten on putki jostain tukossa.