mun mielestä noin pääsääntöisesti offiharrastukseen ja porukoihin on kohtalaisen helppo vääntäytyä mukaan, yleensä aloittelijoita autetaan ja perhdytetään lajin hienouksiin kiitettävällä tavalla. paljon on sellaisia ajotapahtumia joista huudellaan täällä palstalla ja ovat siten ikäänkuin "avoimia" tapahtumia kun vaan itse lähtee rohkeesti mukaan. harrastajia on kuitenkin kaikkiaan niin vähän ja sen verran "erikoinen" laji kyseessä että tämä on yhdistävä tekijä, porukat on vähän niinkuin suurta perhettä. ja muutenkin tämä on varsin sosiaalinen laji, niillä seuduilla missä harrastajia on niin harvoin on vaan yhtä autoa vaan autoja voi olla kylän kokoon suhteutettuna huomattava määrä.
ja tottakai on olemassa tiiviimpiä kaveriporukoita joiden kesken ajellaankin "sisäpiirisafareita". esille on jo noussut monta juttua minkä takia johonkin ajoihin ei haluta nk. ulkopuolisia: maanomistajat ei halua ylenmäärin porukkaa kuljeskelemaan ja pahimmassa tapauksessa syytämään tölkkejä ja muuta sontaa metsiinsä, jos autojen lukumäärä menee liian suureksi niin tukkosimmilla reiteillä joissa ei ole kuin yksi ura niin ajaminen menee jonottamiseksi ja sehän ei tunnetusti ole mukavaa.
sit yksi merkittävä tekijä on tässä "sisäpiirijutussa" kaluston jalostusaste ja rengastus, tunnettu tosiasia on että osa kalustosta alkaa olla etenemiskyvyltään eri planeetalta ns. vakioautoon verrattuna. ei ole aloitteljian ei hevijuuserinkaan kannalta mukavaa jos "protot" ja "orkkikset" ajaa, tai siis yrittää ajaa samoilla reiteillä. toiselle ei ole mitään haastetta ja toinen miettii että kuinka pääsen ehjänä kotiin jos kokoajan vedetään vinssillä ja pomppuliinalla.
ja tietysti on vielä sellaiset urpot joiden pitää saada jokaisella ajokerralla auto paskaksi, jos asenteena on että offoradin syvin olemus vaatii auton kaatamisen tai muuten vaan pakonomaisen särkemisen niin saattaa ajokutsut vähentyä. kyllähän kaveria yleensä autetaan mutta jos joka ajokerralla alkaa sama rumba että odotellaan, haetaan varaosia, hinataan halvaantuneena perässä läpi korpien ihmisten ilmoille niin kyllähän se syö miestä!! kyllä tässä lajissa tulee kalustovaurioita ilman varsinaista yrittämistäkään, minun mielestä on järjenköyhyyttä aiheuttaa tahallaan!ja monessa tilanteessa kannattaa katsoa peiliin ja etsiä vikaa sieltä jos ei pääse porukassa ajamaan, ja muutenkin miettiä omaa käyttäytymistään jos ei ole kavereita!!!
|