Näytä yksittäinen viesti
  #6  
Vanha 23.11.2009, 20:05
toyota4x4:n Avatar
toyota4x4 toyota4x4 ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 08.06.04
Sijainti: lahti
Viestit: 3.957
Perusasetus

Puolustusvoimain komentajan päiväkäsky 1/00
6.12.2000 (Gustav Hägglund)

Kun ihminen saavuttaa tavoitteensa sen arvo usein haalistuu hänen silmissään. Näin käy helposti itsenäisyydenkin, sitä alkaa pitää saavutettuna etuna, josta ei enää tule elämöidä.

Itsenäisyyspäivänämme on hyvä pysähtyä hetkeksi miettimään valtiollisen itsenäisyyden merkitystä. Itsenäisyys on harvoin lahja; usein se on pitkällisen ponnistuksen, uhrausten ja taistelunkin tulos. Näin on Suomenkin laita. Itsenäisyytemme on taistellen saavutettu ja kahdessa sodassa verellä vahvistettu. Sen ansiosta olemme voineet kehittää yhteiskuntaamme haluamallamme tavalla samanaikaisesti kun vähemmän uhrivalmiit kansat ovat riutuneet vieraan ikeen alla työnsä hedelmät sille menettäen. Vapautuneena kaikista rajoituksista ja ulkoisista paineista suomalaisen kekseliäisyys, ahneus työlle ja luotettavuus ovat viime vuosina luoneet ennen kokematonta vaurautta ja lisänneet maamme kansainvälistä painoarvoa elämän eri aloilla. Itsenäisyytemme on arvokas asia, jota kannattaa vaalia.

http://www.mil.fi/asiointi/tiedotus/tied otteet/2000/20001206_0001_1.dsp

ensimmänen kommentti tuolle toimittajalle oli edellinen.

erään kaverini setä oli meri-kapteeni, joka toimitti nälkä apua ilmeisesti etiopian nälän hätään joskus 90 luvulla. heidän kotonaan oli keskusteltu juuri näistä roturealismi asiosta, nainen oli saman henkinen kuin tuo kyseinen toimittaja. pyysi tämä(meri-kapteeni) mukaan vaimonsa tuonne laivalle jotta nainen saisi käsityksen näistä "ihmisistä" ,kuinka kiitollisia ne ovat ruoka avulle. perillä naista pyydettiin seuraaman laivan purkua jota tehtiin käsin paikalliset miesten toimesta,
no paikallisiin tapoihin kuului jotta ruoka tauoilla tummat miehet runkkasivat mällit sinne viljan sekaan, samoi ulostus ja virtsaus tarpeet hoideltiin juurikin sinne viljasiiloon, oli kuulemma mieli muuttunut.
samanlaista "perehdyttämistä" suosittelen tuolle toimittajalle vaikka täällä suomessa, esim. muuttamalla vaikka taloon jossa on näitä pakolaisia 90%.

Viimeksi muokannut toyota4x4 : 23.11.2009 20:17
Vastaa lainaten