Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja offroadjouni
Kertokaapa nyt sitten miten tarvittavat verotulot pitäisi kerätä jos tämä on täysin väärä linja? Äkkiseltään näkisin kolme vaihtoehtoa autoilun verottamiseen, 1) ostaminen, 2) omistaminen ja 3) käyttäminen.
|
Käyttäminen eikös jokin Euroopan valtio muu kuin tämä (Härskilandia)aio v.2012 mennessä saada GPS pohjaisen käyttömaksun ainakin näin äkkinäisesti ajateltuna reilumpaa kun harrastuspelit eivät liiku kuin muutamia tuhansia kilometrejä vuodessa ja jollakin pitää liikkua.
Toinen vaihtoehto ostaa riittävän vanha takapotku ja päivittää sen tekniikka nykypäivään ei muita kuluja kuin katsastus+käyttövoimavero ja onneton liikennevakuutus, miten jos tuollaisen vielä dieselöi sopivasti nykytekniikalla eihän sitä myytyä saa mutta kiusa se on pienikin.
Pakkohan sitä on jotain kehittää kun euroja on rajallisesti/kk ja ottaja lisää omaa ottamistaan suhteessa tulopuoleen.(taitaa käydä niin että harkinnassa lopettaa se verotettava työnteko ja antaa ko, läjän hankinta muiden riesaksi tähän niin kutsuttuun yhteiseen hyvään : )
Nykytermein "Ulkoistaa" verojenmaksu.