Viestiketju: HJ 61 ei lataa..
Näytä yksittäinen viesti
  #7  
Vanha 15.11.2009, 11:44
Mara83 Mara83 ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 30.10.08
Sijainti: Ristijärvi
Viestit: 151
Perusasetus

Joo.


Ei oikein taas lataa...
Olin lähössä Haaparannan reissuun eilen ja ei paljoo startti pyörähtäny. Vaikka auto oli vaan 2 päivää käyttämättä. Annoin sitten apuvirtaa 12V toisesta autosta ekka oikeaa akkuu 5 min ja sitten 3 min toiseen akkuu ( itsellä ei ollu virtoja päällä ). Sit lähti käyntiin.
Eka ei ladannu ollenkaan ja sit ku laturinjohtoja heilutti (liitos korjattu) ni alko volttimittarin mukaan antaa 27 V sit sammutin ja taas ei ladannu mut hetken päästä pomppasi siihen 27V ja toiselta akulta 26,5 V. Ajon aikana auton oman mittarin mukaan juuri yli puolen noussu ja ku ajeli kaupunki nopeutta niin reilusti alle oli..

Siis on tosiaan uusi hiilisilta ( johon jouduin juottaa sen yhen liittimen ku ei tarvike jutussa ollu), uusi lataussäädin ( entinen ei antanu ollenkaan mitään arvoja yleismittarilla)

- Voiko ne johdot olla jotenkin väärinpäin ku ei kunnolla lataa??
- Olisiko Säädin uus vaillinen ku tosiaan ei sammu avaimesta enää sen asentamisen jälkeen??
- Missä järjestyksessä pitää kasata se iso plussa rengasliitin ja hilppeet jotka tulee laturin päälle?
- Laturista kuuluu käynnissä pieni vikinä,, en tiiä vaikuttaako se mitään?

- Paljonko maksaa uusi laturi ??

Viimeksi muokannut Mara83 : 15.11.2009 11:47
Vastaa lainaten