Ajatus vaarallisista rasteista, ei varmaan sääntömuutosta vaan yleisen linjauksen tulevalle vuodelle. Ehdotus A) vaaralliset rastit otetaan vakavasti ja sellaisiksi merkataan suunnilleen puolet rasteista, karkeasti ainakin kaikki missä auto on rastin vieressä vinssi kireänä. Tai B) jätetään pois kaikki vaaralliset rastit ja annetaan kilpailijoiden tehdä kaarettomalla autolla oman harkintansa mukaan mitä uskaltaa.
Eli jos ylipäätään vaarallisia rasteja merkitään niin sitten niitä merkittäis joka kilpailussa ja jos on niin niitä olis paljon.
Vaihtoehto Aan hyvä puoli on että se kannustais tekemään kaaret autoon koska kaarettomalle autolle rasteja olis niin paljon vähemmän ettei voisi voittaa ja kaarettomat autokunnat olis vaan sunnuntaiajelulla.
Edelleen on miettimisen arvoinen asia myös miten autosta poistutaan kuvaamaan kun auto roikkuu vinssin varassa vaarallisella rastilla kallion reunalla, koskee taas kahden hengen joukkueita.
Nimim. ehkä mekin ne kaaret tänä talvena saadaan... (ehkä myös lisää henkilökuntaa)
|