Viestiketju: Riskiretki 2009
Näytä yksittäinen viesti
  #220  
Vanha 02.11.2009, 19:44
mikjus:n Avatar
mikjus mikjus ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 10.01.03
Sijainti: Lahti, Finland.
Viestit: 5.965
Perusasetus

Siinä sitä puolimätää koivikkoa ja tsekatkaa tiheys.


Reissu oli mukava ja yllättävän jouheesti kuljettiin niin ison letkan kanssa. Päivät meni niin nopeesti ettei mitään tajua. Vikana päivänä yriteltiin muistella ekan päivän reittejä mutta kun niin paljon tapahtuu niin sai kuvista katella et palautu mieleen. 12 autoa on paljon ja sitten kun vielä osasta hajoaa sitä sun tätä niin on saavutus sinänsä raahata ne joka suon yli. Siinä nyt muutama auto joutuu hinailemaan ja vinssailemaan mutta saahan niin noille porttaalivehkeille lisää vaikeusastetta. Kiitos kaikille mukana olleille hauskasta seurasta.

Suursuon länsilaita oli mukava ja helpohko ajaa muutamia jumituksia lukuunottamatta. Talvitie löytyi kun ajettin etelästä päin. Pohjosesta päin reitti eros aika paljon kartassa olevasta jossa tais vaan kulkea palo ojaa katkoviivan kohdalla.




Tuli huomattua et vaikka jaksais niin ei kannata yrittää lähteä paikaltaan sutimaan pikkunelosella. Kytkimen käry oli melkoinen. Kolmosella vielä rokkaa. Siinä se bjn vakiokytkimen raja tuntuu menevän.

Lasse kun pääsi bjn puikkoihin niin kysy et paljos tää kestää aikaa kunnon hiekkaröykkytietä ja kun sanoin et niin paljon kun uskallat niin sit otettiinkin parhaillaan 80 kmh ja välillä mentiin muutama metri takafillarit ilmassa. Oli aika veikeen tuntusta ainakin apparin penkillä.

Oma auto toimi hyvin. Startin herätepiuha välillä irtoili ja oli sit kiva mutarännissä sitä asetella. Yhtenä yönä kuuntelin et ihan kun kompura laulais mun autossa koko ajan mut en viittinyt enään nousta makuupussista tarkistamaan. No aamulla viairi vielä laulo aika komeesti vaik jännitteet 18v. Lähti kuitenkin käyntiin hyvin. Kompuran lähtölinjassa ollut vanha metallinen polttoainesuodatin on räjähtänyt auki ja sen kuppiosa oli lentänyt kuskin jalkatilaan apparin penkin takaa. Aika outoa kun paineenrajotin on noin 8 barissa. Joku jäätymisefekti tossa on käyny mut kun toi metallinen putkikin oli poikki ja suodatin yhest kulmast palasina.


Räikäs tuli välillä jotain outoa oikosulkua kun rupes vinssaamaan. Täytyy tsekata releboxi. Muutenkin tuntu kun ei ihan kaikki nopeus ja forssi olis ollut enään pelissä?

Hanhilammen suon pätkä oli hauska ja voi että on kalusto muutunut vuodesta 2004 jolloin pätkää mentiin kaikki satoja metrejä pelkällä vinssillä.


Harmi kun en ottanut garrettia mukaan sillä olis ehtiny vähän tonkiakkin. Lasse ollut viemässä tätä muistolaattaa joku vuosi takaperin.


Ihan löyty pinnastakin tavaraa. Jeeper löysi jotain ampumattomiakin ja esim. 9mm hylsyjä. Eetza tais jonkun raketin jämän ottaa muistoksikin.


Telttawebasto oli aika luksusta niin kauan kun se toimi ongelmitta. Sit alko ongelmat jotka ehkä johtu kesälaadun diisselistä tai sit siin oli vaan vettä seassa. Ekana yönä aiheutti vähän pahoinvointia se webasto kun pakoputki tais pössyttää telttaan sisään. Oli aamulla pää kipee ja veto poissa vaik osa ei viinan kanssa juurikaan lätrännyt. Toiset taas tanssi pakanallisesti alasti nuotion ympärillä vaikka ei ollut kovinkaa lämmin. Sisäistä villasukkaa oli siis riittävästi. Vikana yönä sit ei ees laitettu telttaa vaan vedettiin ihan sissinä taivasalla. Toinen teltta oli sentään ihan perinteisellä kaminalla.


Ruotsalaista sotakalustoa kannaksella mut vaan yli 60 vuotta liian myöhään asemissa (Toki kaikki kunnia niille vapaehtoisille naapurimaan sotilaille jotka olivat WW2ssa). Muutenkin taitaa olla perää tarjolla vihollisen hyökkäyssuuntaa nähden mutta se valmistusmaa huomioden ei ole yllätys



Kännykällä pääsääntöisesti otettuja kuvia. Eetza sentään otti mun oikeella kamerallakin muutamia kuvia ja ne löytyy seuraavasta linkistä (105 kuvaa).

http://forums.offipalsta.com/album.php?albumid=2344
Vastaa lainaten