Itselläni on 8A hakkurijännitteenalennin apparin penkin alla (siihen saa näppärästi taivuteltua pellistä alentimelle telineen, joka pysyy paikallaan ilman pultteja ym).
Jännitteenalentimeen tulee virrat suoraan akulta ja on aina päällä. Radion päävirta ja muistivirta on kytketty yhteen ja suoraan alentimeen. Myös tupakansytytin on siinä kiinni.
Kerran unohdin radion päälle päiväksi ja ei mitään ongelmia käynnistymisessä, vaikka oli talvi. Ainakin tämä Yleiselektroniikasta ostettu jännitteenalennin ottaa niin vähän virtaa tyhjäkäynnillä, ettei kuukauden seisonnassa akut tyhjene mihinkään.
BTW: on jouten 24V -> 12V 20A jännitteenalennin. Tämä smuuttaa ylimääräisen suoraan lämmöksi ja hyötysuhde on n 50%. Alle vuoden ollut käytössä ja hinta 40€. Tämäkin oli kytketty vastaavalla tavalla eikä tyhjäkäynnillä juuri akkuja syönyt. Nyt tarpeeton.
__________________
-Toyota Camry 2.4 2002
-Toyota Landcruiser HJ60 12H-T 1982
-Citroen Jumpy pikkubussi 2.0 HDi 165 automaatti 2014
-Case 1840 3.9 Cummins -liukuohjattu 1999
|