[/SIZE][/FONT][/SIZE]Ja KUORMA-AUTON valomääräyksistä samoilta sivuilta:
4.2 Kaukovalaisimet
Kaukovalaisinta käytetään ajoneuvon edessä olevan ajoradan valaisemiseen pitkälle eteenpäin.
Kaukovalaisimet voidaan kytkeä päälle yhtäaikaisesti tai pareittain, mutta vaihdettaessa takaisin lähivaloille on kaikkien kaukovalaisinten sammuttava yhtäaikaisesti. Lähivalot saavat jäädä päälle kytkettäessä kaukovalot palamaan. Kaukovalojen päällä olemista osoittava merkkivalo on pakollinen. Kaukovalaisinten lähettämä valo on suunnattava eteenpäin eikä se saa häiritä kuljettajaa suoraan tai epäsuorasti heijastumalla.
Kaukovalaisimia saa olla kaksi tai neljä (lisäkaukovalot). Samanaikaisesti päälle kytket-tävien kaukovalojen yhteinen valonvoimakkuus saa olla korkeintaan 225 000 cd, jota vastaa referenssiluku 75. Ennen1.1.1980 käyttöönotetuissa autoissa sallitaan kuitenkin referenssilukujen summaksi 100.Lisäkaukovalaisimet saa asentaa ottaen huomioon symmetriasta ja enimmäisvalovoimakkuudesta annetut määräykset. Lisäkaukovalot saa asentaa katolle vain, jos ne voidaan asentaa etuakselin etupuolelle. Kaukovalaisinten sijoittelu on siis sangen vapaata. Jos autossa on neljä kätkettävää kaukovalaisinta, kahden lisäkaukovalon asennus on sallittua ainoastaan merkkivalon lähettämiseksi päivänvalossa. Ennen 1.1.1980 käyttöönotetussa autossa saa sekä kaukovalot että li-säkaukovalot kahdentaa. Kaukovaloja ei tällaisessa autossa saa asentaa katolle. Kau-kovalaisimen valaisevan pinnan tulee näkyä 5° kaikkiin suuntiin vertailuakseliin nähden.
Taitaa olla vanhaa tietoa
Olisit sanonut lopuksi sille konttorin päällikölle, että oletkin AKE:n tarkastaja, ja tälläisesta seuraa rangaistus...

[/QUOTE]
Valoja SAA OLLA ko. määrä: MUTTA ne ei saa palaa yhtä aikaa niin että refrenssi määrä YLITTYY. Käytännössä tämä tarkoittaa vaihtokytkintä jossa toisessa asennoossa palaa auton omat kaukovalot+katolla olevat kaksikappaletta tai keulassa olevat neljä mutta ei omat kaukovalot. Eli alhaalla keulassa on AINA valot , oli ne auton omissa umpioissa tai lisävaloissa.
ps. mitä v..ttua on kätkettävät lisäkaukovalot merkkivalonlähettämiseksi päivänvalossa???Vai oliko kirotusvihre ,kytkettävät?