Viestiketju: Cherokee ysikaks
Näytä yksittäinen viesti
  #5  
Vanha 21.10.2009, 15:32
mikaelt:n Avatar
mikaelt mikaelt ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 18.11.08
Sijainti: Mikkeli, Otava
Viestit: 1.283
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Dryse Näytä viesti
Jeepeistä en tiedä mitään, mutta jos ABS jarruttaessa jurnuttaa/kurnuttaa niin vika on luultavasti jossain antureista. Mitä suuremmassa nopeudessa se sitä tekee, sitä suurempi ero on antureilta tulevissa signaaleissa.

Tarkista että anturit ovat yhtä kaukana hammaskehästä joka pyörässä ja että hammaskehä on puhdas. Hammaskehänä voi toimia myös pyöränlaakeri, riippuu vähän minkälainen tapaus tuo on.
Tuota minäkin aloin epäilemään kun netistä asiaa selvitin. Takana kai on jollakin herkästi taittuvalla lipareella anturi kiinni, jarrurempan yhteydessä saattaa liikahtaa liian kauas kehältä. Toisaalta puhdistuskin voisi ehkä auttaa, ainakin edessä en anturit/kehät on aika herkällä paikalla kaikelle möhnälle.

...Jos ens viikonloppuna ehtis katella....
__________________
----------------------------------------------

Team Tostanoin Facebookissa

www.maasturistit.fi
www.etsama.com
------Offroad team Over the Hill---------------
Vastaa lainaten