Näytä yksittäinen viesti
  #5  
Vanha 24.06.2003, 12:05
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

Kiitos tiedoista pojat!

Itsekin arvelin alhaisen järjestysnumeron vuoksi auton valmistuneen jo hyvinkin -68 puolella. Tästä on hyvää apua mahdollisia osia tilatessa, kesken mallivuoden kun tuntuu olevan kolmeakin erilaista konstruktiota olemassa.

Kun auton tänne Suomeen saan, niin täytyypä talven mittaan vaikka koittaa se tankki irroittaa ja ihmetellä, josko sieltä jotain löytyisi.

Kone on ns. matching #'s, samoin kannet. Imusarja ja kaasutin ovat matkan varrella vaihtuneet Edelbrockin Performeriin ja johonkin Holleyn viritelmään. Laatikko on TH-400 Turbo, se on mitä luultavimmin ei alkuperäinen, kyljestä löytyy tarra ja siitä työnumero. Voihan se olla korjattukin. Korjausta kaipaa muuten taas... Kuumana liruu vähän öljyä turbiinin kaulalta ja vaihtaa liian aikaisin D:llä kiihdytettäessä. Kaaviota ylöspäin mennessä manuaalisesti ei luistoa havaittavissa. No, sepä siitä.

Varusteita, jotka ovat varmasti lisävarusteita on nahkasisustus ja ilmastointi. Eli auto on Deluxe-sisustalla, mutta eikös sen vinyylinäkin saanut saman DeLuxe-sisustan? Ilmastoinnin kompura letkuineen on matkassa mukana, mutta ei kiinni. Pakosarjasta kyllä löytyy kiinnityspisteet kompuralle. Veivilasit, ei ohjaustehostinta, jarrutehostin löytyy. Tuulilasissa aurinkoraita ylhäällä ja sävylasit, en tiedä ovatko vakioita. Radiokin on, mutta on näitä uudempia 80-luvulta, juuri Corvetteen suunnattuja laitteita.

Auto on rekisteriotteen mukaan Kaliforniasta ja kuntokin sen kyllä paljastaa. Paikallisen GM:n dealerin luona se nosturilla ylös nostettiin ja runko sekä muut alustanosat olivat putipuhtaat ruosteesta. Muutoinkin oli siistin näköinen alta. Historiatietojen perusteella ollut koko ikänsä siellä Kaliforniassa, 3 aiempaa omistajaa, mittarissa tällä hetkellä n. 92 tmls. Mikä on totuus, sitä kukaan ei tiedä.

Koneena siis se ihan perus 350, 300hv versio ja automaatti, ei mitään ihmeellistä siinä puolessa. Jostain kun saisi edes lisävarustelistan, niin sekin jo auttaisi pääsemään kärryille, että mitä on ruksailtu. Värinä Cortez Silver ja sisältä siis mustaa nahkaa. Alla alkuperäiset Rallye Wheelsit. Putkisto on kohtuullisen uusi, tehty vähän tökerosti, niin kuin amerikkalaiseen tapaan kuuluu... Pukinsarviin jätetty vanhasta putkesta laippa ja pätkä putkea, mihin sitten hitsattu suurempihalkaisijainen loppuputkisto kiinni. Ei H-putkea, yksillä vaimentimilla juuri ennen ulostuloa. Soundi on kyllä hyvä!

Päätä vaivaava asia liittyen auton maahantuomiseen. Soittelin Tulliin ja tiedustelin "tyhmänä" autoon liittyvää verotuskäytäntöä ja veron suuruutta. Onhan se vähän mielivaltaisen oloista, että ennen et saa autollesi hintaa, ennen kuin olet sen tänne tuonut ja sitten komitea päättää, mikä on kyseisen auton jälleenmyyntiarvo täällä, sehän on täysin pöyristyttävää. Sama kuin menet ostamaan autoa kaupasta tietämättä mikä on loppuhinta. Teillä on varmaan jonkunlainen käsitys tuommoisen rakkineen hinnoista täällä maassa, mihin hintaan tuommoinen vois vaihtaa omistajaa?

Kuvat helpottavat aina paljon, niitä laittelen tulemaan teille, kunhan saan tämän viestin lopetettua.

t: Remppa

Note! This message was posted anonymously!
Vastaa lainaten