Viestiketju: B-moottori vaihtoon
Näytä yksittäinen viesti
  #3  
Vanha 18.08.2009, 06:53
mikkohen mikkohen ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 24.05.06
Sijainti: Suomussalmi Finland.
Viestit: 209
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja mikkohen Näytä viesti
2H tubotettuna, jolloin laatikkopaketin kanssa tulee ongelmia. Ilmeisesti kuitenkin HJ:n kytkinkopalla ja sovitelaipalla joku saanut tällaisenkin laitettua. Toinen vaihtoehto ois käyttää HJ:n laatikkopakettia (4-v), mutta tarttis suunnitella sitten jonkinlainen kardaanikäsijarru (akseleita ei nyt ois tarkoitus lähteä vaihtamaan)
Itse itseäni lainatakseni, näitäkö ei ole kukaan vissiin tehnyt...

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja mikjus
3B on "bolt on" B:n tilalle ja turbotettuna varsin loistava pata. 13BT olisi tietysti ihan ylikylän pata mutta hinta ja saatavuus ongelma. 3B-II kanssa hyvä jos sellaisen jostain löytää (uusimmissa bj-75 malleissako?). 3B-II erona 3B on että siin on jakopäässä alipainepumppu ja se on jakajapumpulla. Muita vaihtiksia on 14B(3.7l),14BT,15B(4.1l),15BT,15BTF ja parasta näissä on että kaikki samalla lohkolla ja enemmän tai vähemmän bolt on asennuksia. Ongelmana näissä jälleen saatavuus ja hinta.
Toyota Dynaa on myös ilmeisesti B, 3B, 13B ja 14B moottoreilla, joten onkos nämä myös käypäsiä, vai täytyykö moottorin nimenomaan olla Cruiserista!?
__________________
SLCK#378
ORK
http://kuvablogi.com/blog/2396/14/
Vastaa lainaten