Vakiokoneeseen riittää tämänpäivän kaikkien öljyjen laatu (ehkä noita halvimpia marketti öljyjä on vähän syytä kuitenkin epäillä).
Olen vaihdellut oljyä n. 6000 km välein ja todennut jopa bilteman puolisynteettisen toimivan tuolla vaihtovälillä ihan hyvin. Jos ajaisin enemmän sen tyyppisesti että kone kävisi kuumempana, valintani olisi penzoil:n tai kendall:n vähän jäykempi(10W-40, 15W-40) moniasteöljy.
Ohuet synteettiset, ainakin viritetyissä koneissa joissa on jäykät venttiinjouset, ovat dynossa ajetuissa kiihdytysautojen koneissa olleet vähän ongelma. Jostain syystä täyssynteettisten kanssa niissä on esiintynyt enemmän nokka-akselin kulumista kuin perinteisillä hyvillä vähän jäykemmillä moottoriöljyillä!
Oman valintani olen tehnyt lähinnä sen perusteella kuinka kuluvaa oljy koneessani on ja pitääkö se vielä kuumana ja käytettynä oljynpaineet kunnollisina.
Jari
Note! This message was posted anonymously!
|